28. septembra 2008

Bettiniho na MS v cestnej cyklistike nahradil na tróne Ballan

Triumfom domácich Talianov sa skončili hlavné preteky mužov s hromadným štartom na 260,2 km na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike vo Varese, Slováci Martin a Peter Velitsovci a Maroš Kováč ...

VARESE 28. septembra (WEBNOVINY) - Triumfom domácich Talianov sa skončili hlavné preteky mužov s hromadným štartom na 260,2 km na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike vo Varese, Slováci Martin a Peter Velitsovci a Maroš Kováč preteky nedokončili. Z premiérového titulu sa tešil Alessandro Ballan pred Damianom Cunegom, tretí v špurte vedúcej skupiny finišoval Dán Matti Breschel. Ballan na tróne vystriedal krajana Paola Bettiniho, ktorý mal dúhový dres majstra sveta na sebe v posledných dvoch rokoch. Dvadsaťosemročný Talian dosiahol najväčší úspech svojej kariéry, doteraz vyhral iba menšie preteky. Cyklista tímu Lampre sa ukázal v dobrom svetle už na nedávnej Vuelte, kde triumfoval v 7. etape. Triu Slovákov preteky nevyšli podľa predstáv a ani jeden nevidel cieľ. Maroš Kováč predčasne skončil v jedenástom kole, Peter Velits stratil kontakt s pelotónom o okruh neskôr a v ďalšom už z bicykla zosadol. Najdlhšie sa v pelotóne držal Martin Velits, aj ten po takmer 250 km predčasne skončil. Taliani ukázali, že cyklistiku milujú, v nedeľu ich boli na 17,35 km okruhu, ktorý cyklisti absolvovali pätnásťkrát, tisícky. Na trati boli dva tiahle stúpania na Montello s priemerom 6,5 % a na konci okruhu na Ronchi (4,5 %). Od úvodu pretekov kontrolovali čelo pretekov Taliani. V druhom okruhu uniklo trio Oleg Čužda (Ukr.), Richard Ochoa Quintero (Venez.) a Christian Poos (Lux.), ktoré si veľmi rýchlo vypracovalo náskok, ten narástol v siedmom kole až na 18 minút. Bol to najväčší rozdiel medzi vedúcou skupinou a balíkom v histórii majstrovstiev sveta za posledné roky. Vzhľadom na dĺžku pretekov jazdil pelotón pokojne, z tria Slovákov sa v ňom držali obaja Velitsovci. Postupne však cyklisti v hlavnom poli začali aj vďaka aktivite Talianov zrýchľovať. Necelých 60 km sa pokus trojice skončil, favoriti sa od týchto chvíľ strážili a aj napriek pokusom o nástupy jazdil väčšia časť pelotónu až do posledného kola pohromade. V poslednom stúpaní na Montello sa vytvorila vpredu trinásťčlenná skupina, v ktorej boli traja Taliani a s prehľadom kontrolovali záver pretekov. Trinástka jazdila aktívne, v posledných kilometroch striedal jeden nástup druhý. Asi kilometer pred páskou nastúpil Alessandro Ballan a svoje úsilie dotiahol do úspešného konca. Výsledky - majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike: Muži-elite - preteky s hromadným štartom (260,2 km): 1. Alessandro Ballan 6:37:30, 2. Damiano Cunego (obaja Tal.), 3. Matti Breschel (Dán.), 4. Davide Rebellin (Tal.), 5. Andrej Grivko (Ukr.), 6. Joaquin Oliver Rodriguez (Šp.), 7. Fabian Wegmann (Nem.), 8. Christian Pfannberger (Rak.), 9. Nick Nuyens (Belg.), 10. Robert Gesink (Hol.) všetci +3 s,... Peter Velits, Martin Velits a Maroš Kováč (SR) nedokončili. SITA