Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. decembra 2013

Bežci majú knižnú príručku 50 najvýznamnejších maratónov sveta



Rekreačné behanie pre zdravie nadobúda v ostatných rokoch masovejší záujem aj na Slovensku. Výsledkom je niekoľkotisícová účasť na viacerých podujatiach. Tiež množstvo pretekov po celej krajine, ...



Zdieľať
Bratislava 8. decembra (TASR) – Rekreačné behanie pre zdravie nadobúda v ostatných rokoch masovejší záujem aj na Slovensku. Výsledkom je niekoľkotisícová účasť na viacerých podujatiach. Tiež množstvo pretekov po celej krajine, z ktorých si každý víkend môžu rekreační a kondiční bežci vybrať pre seba tie najvhodnejšie podľa dĺžky či terénu.

Foto: TASR/Martin Baumann

Mnohí vytrvalci uprednostňujú, alebo sa špecializujú na maratóny a pre nich vo vydavateľstve Slovart s podporou Ministerstva kultúry SR vyšla vhodná orientačná príručka s názvom Maratóny najvýznamnejšie a najvyhľadávanejšie. Napísali ju anglickí bežci a novinári Hugh Jones s Alexandrom Jamesom, ktorí v nej uplatnili aj vlastné skúsenosti a priznávajú, že nebolo jednoduché vybrať 50 najvýznamnejších maratónov na svete. Aj keď ich dĺžka je jednotná 42,195 km, každý je iný nielen svojou históriou, ale aj náročnosťou, podmienkami, organizáciou či atmosférou. Stačí, keď si uvedomíme, že maratóny sa konajú nielen na rôznych mestských okruhoch, ale aj od severného pólu a Antarktídy až po saharskú púšť alebo vo vysokohorskom teréne.

"Aj keď maratón zabehnete za dve, päť či šesť hodín, pocit úspechu získaný zavŕšením osobnej výzvy či zlepšeného osobného času o minúty alebo sekundy môže byť nesmierny. Preteky popísané v knihe ponúkajú obrovskú škálu rôznorodých zážitkov," píše v úvode Jones, ktorý v roku 1982 vyhral londýnsky maratón časom 2:09:24 h.

Podľa autorov je publikácia najkomplexnejší sprievodca, ktorý pomôže s výberom maratónu. Pri každom hodnotia jeho náročnosť a analýzu trate. Uvádzajú aj praktické informácie, ako je termín konania, kontakt na organizátorov, dokedy sa treba zaregistrovať či aký je účastnícky limit. Bežec si môže vyberať podľa ročného obdobia, spoznávania miest a zaujímavých lokalít či historických alebo architektonických pamiatok. Na maratón pri Veľkom čínskom múre sa nechodí pre dosiahnutie výborného času, pretože prekonávanie 5164 schodov ho radí medzi najťažšie. Podobne ako maratón na horský masív Jungfrau (Švajčiarsko), kde posledných 17 km väčšina účastníkov kráča.

Iný zážitok ponúka Safari maratón v Keni, kde počas behu možno stretnúť len slony, žirafy a iné divé zvieratá. Ešte opustenejšie sa bežci cítia na piesočnom teréne Sahary v Alžírsku. Extrémisti sa zúčastňujú aj na Antarktickom ľadovom maratóne, ktorý si však pri cene 10.000 eur nemôže hocikto dovoliť. Tam je limitovaná účasť 40 bežcov. Je to 14 menej ako na maratóne na severnom póle, kde sú výdavky minimálne 12.000 eur a bežci stretnú iba ľadové medvede a tučniakov.

Veľa príležitosti majú aj bežci, ktorí si vychutnávajú mestskú atmosféru. V našej blízkosti sú v zozname vybraných metropol Viedeň, Budapešť a Praha. Ďalšie európske sú v Štokholme, Kodani, Benátkach, Ríme, Amsterdame, Madride, Barcelone, Paríži, Londýne či pri škótskom jazere Loch Ness. Niekoľko maratónov je v Nemecku. Z nich v Berlíne od roku 1990 s novou traťou po zbúraní berlínskeho múra patrí medzi najpopulárnejšie a najrýchlejšie na svete, kde nielen bežcom vytvára atmosféru popri ich trase hrajúcich vyše 70 hudobných skupín. Popularitou výrazne konkuruje maratónu v New Yorku, tam sa však dostane na štart iba 40.000 šťastlivcov zo 100.000 záujemcov. No dva milióny divákov popri trati a 315 miliónov pri televíznom prenose svedčí o množstve priaznivcov.

Veľký záujem býva aj na najstaršom maratóne sveta v americkom Bostone. Záujemcovia o históriu sa radi zúčastňujú na klasickom maratóne v Aténach (Grécko), kde sa dávno začala maratónska tradícia. Lákavý je aj maratón na olympijskej trati v austrálskom meste Sydney či v okolí Niagarských vodopádov (USA, Kanada).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Ako preletieť cez jaskyňu
<< predchádzajúci článok
Herečka Kim Basinger, vegetariánka s agorafóbiou, má 60 rokov