Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. apríla 2006

Bezpečnostná rada OSN dostala správu MAAE o Iráne



Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) dostala správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o plnení požiadaviek v súvislosti s iránskym jadrovým programom. V piatok ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) dostala správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) o plnení požiadaviek v súvislosti s iránskym jadrovým programom. V piatok to oznámil novinárom čínsky veľvyslanec pri OSN Wang Kuang-ja. V piatok vypršala lehota, počas ktorej mal Irán zastaviť činnosti spojené s obohacovaním uránu. Podľa riaditeľa MAAE Muhammada al-Baradiího (na obr.) islamská republika požiadavky OSN nerešpektovala. Západné mocnosti na čele so Spojenými štátmi americkými preto navrhujú, aby Bezpečnostná rada vydala rezolúciu na základe siedmej kapitoly Charty OSN, ktorá umožňuje uplatnenie sankcií či použitie sily.

Wang, ktorého krajina v apríli predsedá 15-člennej Bezpečnostnej rade, uviedol, že od riaditeľa MAAE prijal správu o plnení požiadaviek stanovených vo vyhlásení rady z 29. marca. "Mám v úmysle nechať ju kolovať medzi ostatnými členmi rady," povedal. MAAE poukazuje na vzorky, ktoré inšpektori odobrali 13. apríla na pracovisku obohacovania uránu v iránskom Natanze. Tie podľa agentúry "smerujú k potvrdeniu úrovne obohacovania k tomuto dátumu, ktorú deklaroval Irán (3,6 percenta)". Ako však upozorňuje, Irán s inšpektormi nespolupracoval v plnom rozsahu a čo sa týka "rozsahu a obsahu programu", v jej znalostiach zostávajú medzery. MAAE tvrdí, že Irán v priebehu marca dokončil kaskádu 164 centrifúg a ďalšie dve sú v štádiu výstavby. Nevylučuje, že Irán mohol získavať zo zahraničia plutónium, ktoré je materiálom pre výrobu jadrových zbraní. "Bez ohľadu na poskytnuté vysvetlenia agentúra nemôže vylúčiť možnosť, že analyzované plutónium pochádzalo z iných zdrojov, než tvrdil Irán." Podľa Teheránu plutónium pochádzalo z domácich experimentov.

Kapitola VII. Charty OSN umožňuje zásah proti krajine, ktorá ohrozuje mier, v podobe ekonomických sankcií, ale aj vojenských opatrení. Podľa USA sa Irán pokúša o výrobu jadrových zbraní, zatiaľ čo Teherán tvrdí, že jadrový program má mierové ciele.

FOTO:AP/SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzsko otvorí novým členom vybrané sektory pracovného trhu
<< predchádzajúci článok
Sopka Merapi na Jáve sa chystá vybuchnúť