Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. marca 2016

Bezpečnostní analytici sa vyjadrujú k situácii v Bruseli



Ľudia kráčajú po explóziách z letiska Zavantem v Bruseli 22. marca 2016.



Zdieľať
Ľudia kráčajú po explóziách z letiska Zavantem v Bruseli 22. marca 2016. Foto: TASR/AP
 

Bratislava 22. marca (TASR) – Teroristické útoky, ktoré sa dnes ráno odohrali v belgickom Bruseli, neboli podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa neočakávanou vecou. Ako uviedol pre TASR, Brusel je jednou z najohrozenejších destinácií z hľadiska možnosti realizovania teroristických útokov.


"Jednak preto, že je to srdce Európy, zároveň je tam veľká mocenská komunita," vysvetlil Naď s tým, že takýmto útokom sa nedá nikdy na sto percent zabrániť. Podľa jeho slov výbuchy v metropole Belgicka sú aj priamou reakciou na zatýkanie množstva rôznych radikálov, vrátane Salaha Abdeslama. Ako dodal, teroristické útoky pravdepodobne opäť povedú k uzavretiu Bruselu a k opätovným raziám a k zatýkaniu ľudí.

Naď pripomenul, že útoky zasiahli dva ciele. Na letisku sa útok pravdepodobne odohral v blízkosti stánku aerolínií American Airlines. Ďalšie v metre v blízkosti európskych inštitúcií. "To znamená, ako keby útočili na Ameriku a Európsku úniu," dodal Naď.

Výbuchy dnes otriasli stanicou metra Maelbeek v centre Bruselu, ktorá sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie, a taktiež bruselským letiskom Zaventem. Polícia odtiaľ hlási zatiaľ najmenej jednu obeť, ale podľa médií ich je údajne až 17. Belgická vláda v reakcii po udalostiach na letisku zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý.

M. ŽITNÝ: Útoky v Bruseli treba brať ako výstrahu srdcu EÚ a NATO

Dnešné teroristické útoky na letisku a v metre v Bruseli sú zrejme reakciou na zadržanie predpokladaného hlavného strojcu vlaňajších parížskych útokov Salaha Abdeslama. Domnieva sa bezpečnostný analytik Milan Žitný.

"Je to zrejme reakcia na zadržanie Salaha Abdeslama a zároveň to treba brať ako výstrahu srdcu Európskej únie, je tam administratíva EÚ, administratíva NATO pre Európu, čiže treba to brať veľmi vážne. Hlavne je to pre bruselské spravodajské služby a vnútorné policajné orgány veľmi nepríjemná správa a nepríjemná vizitka," povedal dnes pre TASR Žitný.

Abdeslama zadržali v bruselskej imigrantskej štvrti Molenbeek 18. marca. Belgický minister vnútra Jan Jambon v pondelok oznámil, že krajina je v stave vysokej pohotovosti v súvislosti s obavami, že za Abdeslamovo zadržanie by sa niekto mohol pokúsiť pomstiť.

"Vieme, že odhalenie jednej (teroristickej) bunky, môže ďalšie primať k akcii. V tomto prípade sme si toho vedomí," dodal minister pre belgický rozhlas.

Sledujte s nami, čo sa práve TERAZ deje v Bruseli: ONLINE: Bruselským letiskom aj metrom otriasli výbuchy, hlásia mŕtvych


 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Fotka možných atentátnikov z Bruselu koluje internetom, bomby boli tri (22. 3. 2016)
 SULÍK: Európa musí pochopiť, že je vo vojne a musí sa začať chrániť (22. 3. 2016)
 ŠTEFANEC: Europarlament zatiaľ funguje normálne, okolité ulice sú uzav (22. 3. 2016)
 Student Agency zvažuje, či vypraví autobusy smerujúce cez Brusel (22. 3. 2016)
 Z Bratislavy sa nelieta na letisko Zaventem nelieta (22. 3. 2016)
 Rezrot vnútra v súvislosti s výbuchom v Belgicku prijal opatrenia (22. 3. 2016)
 Česká polícia po výbuchoch v Bruseli posilnila ochranu letísk a metra (22. 3. 2016)
 Výbuchy v Bruseli zatiaľ nespájajú so zadržaním Abdeslama (22. 3. 2016)
 Ministerstvo zahraničia preveruje prítomnosť Slovákov v Bruseli (22. 3. 2016)
 Británia sprísnila bezpečnosť na letiskách, Eurotunel zatvorili (22. 3. 2016)



nasledujúci článok >>
Z bratislavského letiska sa bude lietať do 30 destinácií
<< predchádzajúci článok
Európske akcie po výbuchoch v Bruseli zamierili nadol