Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. mája 2024

Bezpečnostný výbor sa nezaoberal plánovanými zmenami v polícii a NAKA, členovia nechválili program zasadnutiaVýbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť sa v utorok nezaoberal plánovanými zmenami v Policajnom zbore, ktoré sa majú mimo iného dotknúť ajZdieľať
659e85bddca30026393691 676x451 7.5.2024 (SITA.sk) - Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť sa v utorok nezaoberal plánovanými zmenami v Policajnom zbore, ktoré sa majú mimo iného dotknúť aj Národnej kriminálnej agentúry.

Zmeny prebiehajú


Väčšina prítomných členov totiž neschválila program zasadnutia. Neschválenie predtým navrhol šéf výboru Tibor Gašpar (Smer-SD). Gašpar argumentoval, že pokiaľ by sa mal výbor zaoberať každou organizačnou zmenou v polícii, zasadať by musel neustále.

„Pretože tie zmeny prebiehajú, prebiehali v minulosti a budú zrejme aj aktuálne v budúcnosti sa vyvíjať," skonštatoval Gašpar. Pokiaľ by mala byť podľa neho v dôsledku zmien ohrozená bezpečnostná situácia na Slovensku, sám podľa vlastných slov výbor zvolá.

Ohrozenie čerpania financií


Opozičná poslankyňa Irena Bihariová (PS) v tejto súvislosti argumentovala, že znefunkčnenie Národnej kriminálnej agentúry by mohlo napríklad ohroziť čerpanie financií z plánu obnovy a odolnosti. Gašpar na to však nevidí dôvod.

„Zostanú naďalej celo republikové útvary, aj na ochranu finančných prostriedkov Európskej únie," dodal.

Príde znižovanie stavov?


Podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) je dnešok príkladom marenia fungovania branno-bezpečnostného výboru.

„Kto iný sa ma pýtať a zaoberať otázkami takéhoto zásadného charakteru týkajúceho sa ministerstva vnútra alebo Policajného zboru, alebo nejakých zásadných zmien vo fungovaní ministerstva obrany alebo ozbrojených síl ako výbor pre obranu a bezpečnosť?," spýtal sa Krúpa. Zároveň zdôraznil, že podľa jeho informácií by sa stavy v NAKA mali znížiť približne na jednu tretinu oproti súčasnosti. Toto podľa neho môže znamenať ohrozenie bezpečnosti.

„Ak idete osekať NAKA takým spôsobom, že znížite počty analytických útvarov, znížite počty ľudí ktorí budú spolupracovať s medzinárodnými partnermi, tak ohrozujete aj našu bezpečnosť," vyhlásil Krúpa.

Reorganizácia útvaru


Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ešte začiatkom roka povedal, že Národná kriminálna agentúra nebude ďalej fungovať v súčasnej podobe. Nevylúčil pritom ani možné zrušenie útvaru, primárne by však podľa neho malo ísť o reorganizáciu.

„Je to moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať," povedal podľa medializovaných informácií minister.


Zdroj: SITA.sk - Bezpečnostný výbor sa nezaoberal plánovanými zmenami v polícii a NAKA, členovia nechválili program zasadnutia © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusi sa pokúsili spáchať atentát na prezidenta Zelenského, útoku zabránila Ukrajinská bezpečnostná služba
<< predchádzajúci článok
Europoslankyňa Lexmann skritizovala Ficovu návštevu v Azerbajdžane. Premiér údajne podkopáva bezpečnostné záujmy Slovenska