Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2007

Bhuttová zvoláva masívne protesty



Pakistanská polícia v stredu slzným plynom zasiahla proti stúpencom Bénazír Bhuttovej krátko po tom, ako expremiérka vyzvala na masové demonštrácie proti výnimočnému stavu. Najmenej 200 ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Pakistanská polícia v stredu slzným plynom zasiahla proti stúpencom Bénazír Bhuttovej krátko po tom, ako expremiérka vyzvala na masové demonštrácie proti výnimočnému stavu. Najmenej 200 aktivistov z Bhuttovej Pakistanskej ľudovej strany kričalo "Nie stannému právu!" a slogany proti prezidentovi Parvízovi Mušarráfovi, keď sa snažili dostať k budove parlamentu, uviedol reportér tlačovej agentúry AFP. Ďalší niesli vlajky svojej strany a portréty Bhuttovej. Polícia zasiahla proti demonštrantom obuškami a použila aj slzný plyn. Najmenej troch účastníkov protestu zadržali. "Museli sme ich vytlačiť, pretože ide o bezpečnostnú zónu, ktorú chceli prekročiť," povedal policajný inšpektor Ištiak Ahmad. "Mierne sme zakročili obuškami a použili sme niekoľko granátov so slzným plynom," dodal.

Ide o prvý konflikt v hlavnom meste, ktoré bolo od sobotňajšieho vyhlásenia výnimočného stavu pokojné. Bhuttová krátko pred zrážkou v Islamabade ohlásila na piatok konanie demonštrácie v Ráwalpindi, ktoré je sídlom velenia armády. Zároveň oznámila, že 13. novembra sa uskutoční "dlhý pochod" z mesta Lahore do Islamabadu. "Vyzývam ľud Pakistanu, aby vykročil. Útočia na nás," povedala na tlačovej konferencii po rokovaniach s ďalšími opozičnými lídrami. "Ak Boh dá, príde záplava ľudí. Ak ma zatknú, ľud by mala pokračovať v boji," povedala 54-ročná Bhuttová, ktorá vyzvala na to, aby Mušarráf obnovil ústavu, oznámil dátum volieb a do 15. novembra odstúpil z funkcie šéfa armády.

Analytici a konkurenčné opozičné strany však Bhuttovú upodozrievajú z toho, že napriek vyhláseniu výnimočného stavu vyčkáva na dosiahnutie dohody o deľbe moci s generálom Parvízom Mušarráfom. Keď Bhuttová v utorok odletela z Karáčí do Islamabadu, uviedla, že neplánuje stretnutie s Mušarráfom, ale ľudia z vládnych kruhov tvrdili, že kanály na dialóg sú stále otvorené. "Kontakty medzi oboma stranami sú stále aktívne a dúfame, že výsledok bude pozitívny," povedal pre tlačovú agentúru AFP vysokopostavený vládny poradca. "Prezident Mušarráf je veľmi naklonený prijať jej myšlienky, aby stratégia zmierenia pokračovala." Konkurenčné opozičné strany vrátane strany bývalého premiéra Naváza Šarífa poukazujú na to, že ani Bhuttovú ani nijakého predstaviteľa jej strany od vyhlásenia výnimočného stavu nezadržali. Analytik Rasúl Bakš uviedol, že Bhuttová stále vyčkáva a ešte sa len musí rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridá. "Je isté, že by s Mušarráfom rada dohodla pokojný prechod k moci, ale za určitých podmienok," dodal. "Patrí k nim konanie volieb v určenom termíne, zrušenie výnimočného stavu a obnovenie ústavy...Bez týchto podmienok pre ňu bude nemožné svojim voličom predať prechod k demokracii vyjednaný s generálom Mušarráfom."

Spolupracovník Parvíza Mušarráfa predpokladá, že výnimočný stav v krajine nebude trvať dlhšie ako dva až tri týždne. Prezident si uvedomuje riziko spojené s príliš dlhým trvaním výnimočného stavu a určite ho zruší do dvoch až troch týždňov, vyhlásil predseda Mušarráfovej politickej strany Čahdhrí Šaját Hussajn. Výnimočný stav si nikto neželá, povedal Hussajn pre stredajšie vydanie denníka Dawn. Vláda si podľa neho želá, aby sa parlamentné voľby konali v plánovanom januárovom termíne. Husajn zároveň odmietol tvrdenia opozície, že voľby nebudú slobodné a transparentné. Časy, keď bolo možné voľby ľahko zmanipulovať, sú už preč, zdôraznil predseda vládnej strany.

Pakistanský premiér Šaukát Azíz v stredu povedal, že o dátume uskutočnenia parlamentných volieb sa rozhodne do 14. novembra. Informoval o tom námestník ministra informácii Tárik Azím. "Rozhodnutie padne do 14. novembra," povedal Azím s odvolaním sa na premiéra. Mušarráf vystúpil na zasadaní parlamentu a povedal poslancom: "Vypočul som si názor premiéra, teraz rozhodneme. Chceme, aby bola odchýlka od plánu volieb čo najmenšia, ako je možné."

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér Tariceanu v Ríme zmierňuje napätie
<< predchádzajúci článok
Medzinárodný kongres ITAPA v Bratislave