Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. novembra 2013

Biatlon sa nebojí veľkej olympijskej výzvy



Anastasia Kuzminová, archívne foto



Zdieľať
Anastasia Kuzminová, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Banská Bystrica 22. nvoembra (TASR) - Slovenský biatlon sa nebojí veľkej výzvy. Na ZOH'2010 vo Vancouveri obohatil výpravu kompletnou medailovou kolekciou a čo mohlo byť predtým, môže sa zopakovať aj v Soči. Na obrovský, až nebotyčný cieľ poslúži séria Svetového pohára, ktorý sa začína v nedeľu vo švédskom Östersunde pretekmi miešaných štafiet. Anastasia Kuzminová na ňom bude ešte chýbať, len tento týždeň sa vrátila z tréningového kempu v kanadskom Canmore, a do SP vhupne až v stredu vo vytrvalostných pretekoch na 15 km.


Anastasia Kuzminová úplne dozrela, takto sa prejavuje v jednoduchej optike, no aj vo vyjadreniach. "Radosť z pretekov je prvoradá a olympiáda si žiada, aby som si ju bez stresu užila. Čas pred ňou nerátam, bleskovo sa blíži a ja sa na ňu teším."

Prd olympijskou sezónou novinky nevymýšľala. "Ani nejaký hypoxický stan som nepoužívala, stačia mi aj sústredenia vo vysokej nadmorskej výške. Príprava ma uspokojila, no pocity podporia až výsledky, aby sa potvrdila správnosť našej cesty, alebo naopak, aby sme zistili, že nám niečo ešte chýba."

Aj v rodine Kuzminovcov zavládla podľa slov Anastasie spokojnosť. "Zvládli sme to podstatné, nástup Jeliseja do školy. Bála som sa toho, no on je veľmi spokojný a má krásne spomienky aj na škôlku."

Bude to boj o športový život, predpovedá Anastasia Kuzminová, stojac na prahu seriálu Svetového pohára. "V olympijskej Soči na nás čakajú náročné trate vo vysokej nadmorskej výške a všetko predtým, hlavne preteky Svetového pohára, budú dôležité. Ja považujem podmienky v Soči za veľmi zložité, bude treba stisnúť zuby, začať pomalšie, akcelerovať rýchlosť a vo finiši vydať všetku energiu. Olympijská trať dokáže zničiť, keď si nedáte pozor a niečo preženiete. Ak s energiou rozumne narábať nebudete, maximálny výkon nepodáte. V streľbe sa vynasnažím čo najviac sústrediť, no dokazovať si niečo nemienim. Už totiž nemusím, a to môže byť moja výhoda."

Do Obertilliachu Anastasia neplánuje ísť, tobôž si zalyžovať na Silvestra v miestach, kde si pred ZOH vo Vancouvri zlomila ruku. So smiechom túto možnosť odmietla. "Lyžovať však na Silvestra asi budem, všetko závisí od nálady. V decembri by sa zišli nejaké výrazné výsledky, no dôležité je ich neočakávať, skôr príjemne prekvapiť seba i verejnosť. Pred štyrmi rokmi som bola mladšia, porovnávať nemožno, tréningový proces vnímam inak. Snažím sa niečo špeciálne v tréningoch uplatniť a žiada sa zvoliť aj opatrnejší prístup. Rada by som bola, aby sezóna začala krásne, aj keď viem, že sa bude len nabiehavať do zimy, v ktorej vyčnieva olympiáda."

Juraj Sanitra, strelecký tréner Anastasie Kuzminovej, si taktiež pochvaľuje. "Sme ďalej ako vlani, malo by to byť ešte lepšie. Minulú sezónu sme doplatili na experimenty, teraz sme ich vylúčili, venovali sme sa psychológii streľby, zvládnuť ju vo vysokej tepovej frekvncii. Komplexný prejav Nasti by sa mal prejaviť, v Canmore bolo veselšie ako v Škandinávii, v Kanade život pulzuje, 28 dní padlo na úrodnú pôdu."

Bronzový na ZOH vo Vancouvri Pavol Hurajt považuje svoje úsilie v príprave za hraničné. "Mám pred sebou poslednú sezónu, uvidím, kam sa zaradím v decembri na prvých troch sveťákoch, pretože konkurencia sa opäť rozšírila. V tréningoch nastali zmeny, nebol som sám, ale s družstvom, ťahali sme sa navzájom, vznikla spolupráca, nový tréningový systém. ZOH bude u mňa o dvoch troch štartoch, o detailoch. Nazbieral som dosť skúseností, aby som výber, prípravu lyží, presnosť i rýchlosť streľby zvládol, nejaké 30. miesto ma nezaujíma."

Matej Kazár bude s Hurajtom štartovať už v nedeľu v štafetovom mixe SP. "Na zbrani sme urobili menšie úpravy, zmenila sa aj poloha. V tréningoch to bolo v streleckej príprave naozaj náročné. Miniatúrne pohyby sa podpisujú pod výkon, aj správny odhad počasia. Olympiáda ma láka, mám najvyššie ambície, urobili sme všetko, aby sme uspeli. Svetová špička však nespí, na sveťákoch sa prejaví hneď v úvode a odhalí sa, kto koľko odrobil."

Prezident SZB Ján Hyža schvaľuje veľké výzvy. "Malo by sa nám navrátiť vynaložebné úsilie, v podobe očakávaných výsledkov. Veľa sa pomenilo, zabehalo, v mene olympijskej Soči. My sa na podmienky nesťažujeme, optimizmus reálne zažívame, prikrývame sa takou perinou, na akú máme. Hľadali sme sponzorov, našli zaujímavých, trvalo to dlhé mesiace. Nečakali sme so založenými rukami, neustále sme pracovali a výsledok sa dostavil. Latku sme si nasadili vysokú, zámerne, aby sme naplnili realitu nášho mimoriadne úspešného športu. Nemusí to vyjsť, stať sa môže čokoľvek, ale my žijeme v predsvedčení, že sa nám vysoký cieľ podarí naplniť."

Vlaňajšiu zimu zakončilo finálové 9. kolo Svetového pohára v ruskom Chanty-Mansijsku. Najviac ju ovplyvnil rukopis troch mien. Francúz Martin Fourcade a Nórka Tora Bergerová pozbierali všetky krištáľové glóbusy za prvenstvá vo Svetovom pohári a ich nadvládu odrazil aj celkový bodový zisk 1248 versus 1234. Nórku sa však v hitparáde úspešnosti žiada uprednostniť, vrchol roka, majstrovstvá sveta v Novom Měste na Morave, zvládla lepšie a stala sa prvou hviezdou biatlonového kolotoča v predolympijskej sezóne. Hneď za ňu sa pretlačil okrem fenomenálneho Francúza aj krajan Emil Hegle Svendsen, s dvoma zlatými a jedným bronzom v individuálnych štartoch na MS, ktorými sa najviac priblížil Bergerovej (2-2-0). Martinovi Fourcademu k dokonalosti chýbalo jediné, cennejší záber na MS, ktorý v zrkadlení zbierky (1-2-0), síce nebol ani zďaleka na zahodenie, no určite mal apetít na cennejší lesk.



Zvýšiť sebavedomie

Slovenská reprezentácia si v predolympijskom roku potrebovala zvýšiť sebavedomie. Či sa tak stalo, hovorila najlepšie výsledková štatistika s príliš rozkývanou amplitúdou. Jasnou jednotkou bola 7. v celkovom hodnotení SP, najlepšom v kariére, Anastasia Kuzminová, aj keď o nej kde kto pochyboval. Po 11-tich pretekoch SP mala na konte len jedno umiestenie v top desiatke, no po sezóne dovedna okrúhlych desať, z toho medailových päť (1-2-2). Vo februári muuela stráviť smolu na MS, no otriasla sa a v marci si zapísala tri pódiové prieniky za sebou, s jednou prestávkou pripojila ďalší, čo sa jej nikdy v kariére nepodarilo. Ak sa k nim pripísalo aj jedno januárové víťazstvo v Anterselve v šprinte a samotný fakt, že sa s ňou v úzkej špičke neustále rátalo, na ZOH v Soči sa naštartovala nádejne. Čo ju najviac brzdilo v rozlete, bolo zrejmé, úspešnosť na strelnici dosahujúca 77 percent. V sezóne ZOH vo Vancouvri pred tromi rokmi, ktoré ju vyniesli na zlatý piedestál a dopriali aj striebro, sa hodnota streleckej úspešnosti zastavila na 83 percentách. Nórka Bergerová napríklad ťažila túto zimu z 89 percent, a to bola je obrovská opora.

Streľba so 79 percentami nepodržala ani Janu Gerekovú, s 23. miestom v SP s najúspešnejšou sezónou v kariére. A mohlo byť aj lepšie ako tri prieniky v top desiatky, nebyť zoslabeného zdravia na konci zimy. Spočiatku sa zdalo, že Jana výraznejšie ponaháňa Nasťu a obom to prospeje, no Kuzminová si neustále udržiavala výraznejší odstup.

Muži sklamali najviac

Slovenskí muži privodili asi najviac sklamania. Aj keď do SP bodovali štyria na rozdiel od troch žien, prídelov bolo menej ako sa čakalo. Na 48. mieste Matej Kazár ako tak zachraňoval bilanciu, v 'pohári' nikdy neskončil tak vysoko, v behu si zjavne navykol na vyššiu rýchlosť, no v streľbe so 73 percentami úspešnosti si pravidelne zabrzdil rozlet. Nad zostávajúcimi sa pochybovalo, forma bola prelietavá, slabiny viaceré a 23. miesto olympijského medailistu Pavla Hurajta v záverečnom kole SP v Chanty-Mansijsku, jeho sezónny strop, už vrásky nevyhladilo. Z optimizmu nad 13. priečkou Matiaška a 17. Kazára v úvodných pretekoch sezóny na vytrvalostnej 20-ke sa postupne uberalo, často až do krajnosti.

Seriál SP zostáva v nezmenej podobe, s deviatimi kolami, do SP sa rátajú aj výsledky na ZOH. Novým 'hráčom' v spoločnosti organizátorov SP sa stalo francúzske Annecy, kde sa uskutoční 3. kolo.

Program seriálu SP
24.11.-1.12. Östersund (Švéd.) - štafetový mix, vytrvalostné preteky, šprint, stíhacie
6.-8.12. Hochfilzen (Rak.) - šprint, štafety, stíhacie
12.-15.12. Annecy (Fr.)) - štafety, šprint, stíhacie
3.-5.1. Oberhof (Nem.) - šprint, stíhacie, mass
8.-12.1. Ruhpolding (Nem.) - štafety, vytrvalostné, stíhacie
16.-19.1. Anterselva (Tal.) - šprint, stíhacie, štafety
8.-22.2. Soči ZOH - šprint, stíhacie, vytrvalostné, mass, mix, štafety
6.-9.3. Pokljuka (Slovin.) - šprint, stíhacie, mass
13.-16.3. Kontiolahti (Fín.) - mix, šprint, stíhacie
20.-23.3. Oslo (Nór.) - šprint, stíhacie, mass
dd /k dispozícii zvukový záznam a videozáznam/


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý tréning pred VC Brazílie ovládla dvojica z Mercedesu
<< predchádzajúci článok
Video: Boxer Tyson vrátil Holyfieldovi odhryznuté ucho