Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. marca 2014

Biatlonová sezóna s veľkou amplitúdou a žiarivým stropom Kuzminovej



Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pózuje so zlatou medailou, ktorú si vybojovala v šprinte žien na 7,5 km počas XXII. zimných olympijských hier v Soči 10. februára 2014.



Zdieľať
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová pózuje so zlatou medailou, ktorú si vybojovala v šprinte žien na 7,5 km počas XXII. zimných olympijských hier v Soči 10. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok
Holmenkollen 24. marca (TASR) - Uplynulú sezónu, ktorá vyvrcholila v nórskom Holmenkollene počas finálového 9. kola Svetového pohára, opriadli slovenský biatlon superlatívy. Skloňoval sa najmä na ZOH s ľahko zapamätateľným úspechom.


Zlato Anastasie Kuzminovej v šprinte navodilo na Slovensku radostné nálady, ktoré v plnej nahote vypukli počas osláv na banskobystrickom Námestí SNP. Nasťa však ku zlatu pripojila aj pridanú hodnotu vo Svetovom pohári. Šieste miesto v celkovom hodnotení SP je dosiaľ najlepšie v kariére, dve víťazstvá v samom závere vo finále v nórskom Holmenkollene jej navyše dopomohli v stúpajúcom trende a aj mnohých okolo nej utvrdili v konštatovaní, čo sezóna, to progres.

Momentálne v slovenskom športe Anastasia Kuzminová vyčnieva najviac a stala sa zárukou tých najvyšších ambícií v každom svojom štarte. V područí úspechov síce rezonuje aj nenásytné konštatovanie, že mohla dosiahnuť viac, to však vyznieva mechanizovane, až roboticky. Kuzminová nie je stroj, aj keď sa na ňu nakládlo toľko, ako na dobre naolejovaný štvorvalec. Podstatným zostáva, že pri bilancovaní tohtoročnej sezóny sa s ňou spájajú všetky mimoriadne úspechy, ktoré počas zimy slovenský šport dosiahol, bez nej by vyšiel takmer na 'psí tridsiatok'.

V celkovom hodnotení SP žien udiera do očí šestica, v ktorej pôsobí aj Anastasia Kuzminová. Aj keď sa pole dosť vyrovnalo, šesť mien pospájaných takmer so všetkým ligotavým v sezóne pôsobí dominantne. Fínku Mäkäräinenovú ozdobilo celkové prvenstvo, rovnako ako pred tromi rokmi, s podtónom neúspechu na ZOH, kde vyšla medailovo naprázdno. Jej štyri víťazstvá v sezóne vyplývajú hlavne z bravúrne zvládnutého 8. kola SP, keď na domácich tratiach v Kontiolahti trikrát triumfovala. Len o štyri body za Mäkäräinenovou zaostala v SP Nórka Tora Bergerová. Veľká osobnosť sa v 33 rokoch lúčila v tejto sezóne aj s kariérou, v Soči sa olympijským zlatom ozdobila len v miešaných štafetách, v seriáli SP raz zvíťazila v nemeckom Oberhofe v 'masse'. Dosť málo na takú osobnosť, aj keď 16 umiestení v prvej šestke v seriáli SP z nej urobilo najvyrovnanejšiu ženu hodnotenia. Za Mäkäräinenovou a Bergerovou skončila Bieloruska Darja Domračevová, no na miskách váh by obe prevážila.

Tri zlaté medaily na ZOH predstavujú dokonalý náklad, ktorý sa ťažko bude prekonávať. Možno, keby nevynechala dvojo pretekov SP vo francúzskom Le Grand Bornand, tak by aj veľký krištáľový glóbus získala, tri zlaté na ZOH je však prisilný argument na to, aby sa jej úspešnosť vo Svetovom pohári akýmkoľvek spôsobom rozpitvávala. Ďalšia trojica v poradí SP Češka Soukalová, Ruska Viluchinová a Kuzminová symbolizuje podstatu súvisiacu s úspešnosťou krajín, Soukalová sa zaslúžila o obrovské pozdvihnutie českej družiny v sezóne i na ZOH, Viluchinová len čiastočne zmiernila úpadok ruskej veľmoci, Kuzminová pripomínala dokonalú súčiastku občas zadretého slovenského stroja, so zlatom na OH a s tromi prienikmi v SP na medailový stupeň (2-1-0), s deviatimi v top desiatke. Kto chýbal na výslní sa ponúka, z popredia sa vytratili najmä Nemky a aby sa vrátili na výslnie, keď im navyše zo súkolia odchádza Henkelová, si vyžiada nejaký čas.

Prišlo aj sklamanie

Slovenský ženský bialon si užil aj dosť sklamania, v seriáli SP bodovali ďaleko od Kuzminovej už len dve, 31. Jana Gereková a 62. Paulína Fialková. Jedno miesto Gerekovej v top desiatke na začiatku zimy vo švédskom Östersunde, deviate v šprinte, a sklamanie na ZOH v Soči bolo tak trochu deprimujúce vzhľadom na ambície jej samostatnej mikrodružiny s trénerom Milanom Gašperčíkom. Talent 21-ročnej Paulíny Fialkovej vystihli v tejto sezóne premiérové body v SP, so senzačným 10. miestom v šprinte vo fínskom Kontiolahti a 24. v rovnakej disciplíne v Holmenkollene, vyznievajú povzbudzujúco, menej už obrovský výsledkový rozptyl.

Kým medzi ženami najviac superlatív zožala Domračevová, medzi mužmi Francúz Martin Fourcade. S dvoma zlatými na ZOH a prvenstvom v SP konkurenciu dokonale zatienil. V SP s piatimi víťazstvami a 12 umiesteniami na medailových postoch nemal konkurenta, majiteľom veľkého glóbusu sa stal už v predstihu a hravo si poradil s nórskou presilou. Druhý Emil Hegle Svendsen za Francúzom zaostal o takmer 300 bodov, presne o 292. Tretí Johannes Thingnes Boe v 20 rokoch bol prototypom mladej generácie, päť víťazstiev v SP, premiérových v kariére, s hetrikom vo fínskom Kontiolahti, urobili z neho najväčšieho skokana v kvalite. Oveľa častejšie sa však vyskloňoval 40-ročný Ole Einar Björndalen, aj keď v SP 'len' šiesty a bez víťazstva. Stal sa najvýraznejším nositeľom olympijskej priority, v Soči dve zlaté v šprinte a v mix štafetách ho vyniesli na najvyšší historický medailový piedestál (8-4-1) na ZOH.

Slováci sa vo výsledkoch v sezóne občas mihli na solídnej priečke, vysoko sa hodnotili hlavne umiestenia Mateja Kazára na ZOH, 15. v masse a 19. na vytrvalostnej dvadsiatke, člena 5. miešanej štafety, so 65. priečkou v SP však nemohol byť ani zďaleka spokojný. Výsledkovej stabilnosti sa nezbavil a nazbieral len o deväť bodov viac ako 70. Pavol Hurajt, ktorý sa hneď po ZOH s kariérou rozlúčil. Do SP bodoval popri nich už len 80. Tomáš Hasilla. V 23 rokoch túto zimu prvýkrát v SP a hneď trikrát bodoval, vytvoril si aj výsledkové maximum, 32. miesto v šprinte v Le Grand Bornand, byť však 80-ty v seriáli naznačuje, že sa rozkolísanosti nevyhol podobne ako P. Fialková.

Po tejto olympijskej sezóne účty poskladajú aj obaja tréneri reprezentácii, Rakúšan Josef Obererlacher a Nemec Manfred Geyer a zostáva na vedení Slovenského zväzu biatlonu, ako ich prínos v komplexe úspechov vyhodnotí. Zatiaľ sa do úst tlačí konštatovanie, že slovenský biatlon je primalý na to, aby sa radoval celoplošne, aj preto veľké úspechy Kuzminovej sa žiada vyzdvihnúť do nebies a malé primerane oceniť.

Držitelia krištáľových glóbusov v SP

veľký: Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) a Martin Fourcade (Fr.)

šprint: Mäkäräinenová a Fourcade

stíhacie: Mäkäräinenová a Fourcade

vytrvalostné: Gabriela Soukalová (ČR) a Emil Hegle Svendsen (Nór.)

mass: Darja Domračevová (Biel.) a Fourcade






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Lebku bejzbalistu spevnili titánovými doštičkami
<< predchádzajúci článok
Hráči Leva nezvládli emócie, urazili fanúšikov v Bratislave