Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. októbra 2016

Biela palica umožňuje slabozrakým pohybovať sa vo verejnom priestore



Nevidiaci Igor Šedivý s bielou palicou prechádza po priechode pre chodcov počas Svetového dňa bielej palice, 15. októbra 2014 v Trenčíne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila bezpečnostno-dopravnú akciu počas ktorej ...



Zdieľať
Nevidiaci Igor Šedivý s bielou palicou prechádza po priechode pre chodcov počas Svetového dňa bielej palice, 15. októbra 2014 v Trenčíne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripravila bezpečnostno-dopravnú akciu počas ktorej upozorňovala vodičov na potrebu zastaviť a dať prednosť chodcovi s bielou palicou. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Paríž/Toronto/Brusel/Ženeva 15. októbra (TASR) - Najmä slabozrakí a nevidiaci ľudia si v mnohých krajinách sveta 15. októbra pripomínajú Medzinárodný deň bielej palice. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje miliónom takto postihnutým ľuďom pohybovať sa samostatne vo verejnom priestranstve mesta.


Na Slovensku Únia nevidiacich a slabozrakých (ÚNSS) minulých šesť rokov pripravovala dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice. Jej hlavným cieľom bolo zvyšovať povedomie vodičov o význame a funkcii bielej palice, zároveň aj prispievať k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých i samotných vodičov. ÚNSS na svojej internetovej stránke avizuje, že aj v roku 2016 organizuje s Prezídiom policajného zboru SR 7. ročník dopravno-preventívnej akcie v piatok 14. októbra v 50 slovenských mestách.

Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles. Cez túto ulicu prechádzalo mnoho zrakovo postihnutých, ktorí bývali vo svojom sídle na ulici Daru. Guilly d'Herbemont im často pomáhala dostať sa do strediska. Pochopila, aké problémy majú títo ľudia pri prechádzaní ulice.

Medzinárodné majstrovstvá vo výkone vodiacich psov 2013 organizované občianskym združením Pes človeku v Piešťanoch vo štvrtok 18. júla 2013. Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Prvý svetelný semafor v Paríži inštalovali v roku 1923 na križovatke ulíc Strasbourg-Saint-Denis, označené prechody pre chodcov prišli o niečo neskôr, premávku vtedy regulovali len dopravní policajti s bielou palicou.

Parížanka si uvedomila, aké nebezpečenstvo číha na zrakovo postihnutých pri prechádzaní cez ulicu. Prišla k záveru, že ich treba viditeľne označiť. Dostala nápad, že výrazným znakom bude - biela palica. Podobne ako dopravní policajti mohli nevidiaci bielu palicu zdvihnúť a zastaviť idúce vozidlá. Guilly d'Herbemont bola odhodlaná naplno svoj nápad realizovať.

Po prvých problémoch materiálneho charakteru odovzdala symbolicky v prítomnosti niekoľkých ministrov prvé dve biele palice - jednu predsedovi Združenia veteránov, ktorí stratili zrak počas vojny, a ďalšiu istej žene.

Už v roku 1931 nová pomôcka prekročila hranice nielen mesta na Seine, ale i Francúzska. Čoskoro ju začali používať v ďalších krajinách, najskôr európskych, neskôr, od októbra 1932 aj v USA.

Aj v súčasnosti predstavuje biela palica univerzálnu pomôcku pre slabozrakých. Jej tvar a využitie zaznamenali zmenu. Je dlhšia, tenšia, teleskopická a skladacia.

Účastníci Valného zhromaždenia Svetovej únie nevidiacich (World Blind Union, WBU) v Káhire v roku 1992 odporučili, aby sa 15. október pripomínal ako medzinárodný deň. WBU so sídlom v kanadskom meste Toronto zastupuje záujmy a potreby 285 miliónov nevidomých a slabozrakých ľudí vo svojich 190 členských štátoch.

Zdroje: www.worldblindunion.org, http://canne-blanche.info/fr, http://dherbemont.free.fr/french/, www.braille.be, www.unss.sk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Jednotke štartuje nová šou, moderovania sa ujal Sajfa
<< predchádzajúci článok
Festival Bienále animácie Bratislava 2016 rozdelil ocenenia