Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. júna 2013

Biely dom pohrozil Kongresu, s rozpočtom nesúhlasíBiely dom v pondelok pohrozil americkému Kongresu vetovaním akéhokoľvek rozpočtového opatrenia, ktorého cieľom by bolo zaviesť "drakonické" škrty vo financovaní navrhnuté Republikánskou ...Zdieľať
obama WASHINGTON 4. júna (WEBNOVINY) - Biely dom v pondelok pohrozil americkému Kongresu vetovaním akéhokoľvek rozpočtového opatrenia, ktorého cieľom by bolo zaviesť "drakonické" škrty vo financovaní navrhnuté Republikánskou stranou.


Zvýšil tým pravdepodobnosť ďalšieho politického boja pri schvaľovaní rozpočtu na nasledujúci fiškálny rok.

Rozpočtový úrad Bieleho domu odporučil prezidentovi Barackovi Obamovi, aby vetoval dve rozpočtové opatrenia, ktoré by sa do týždňa mali dostať na rokovanie dolnej komory amerického parlamentu, "ak nebudú schválené v kontexte rozpočtového rámca, ktorý by podporoval naše ozdravenie a umožňoval dostatočné investície do vzdelávania, infraštruktúry, inovácií a národnej bezpečnosti." Republikánmi v dolnej komore navrhnutý limit na výdavky štátu vo výške 967 mld. USD, ktorý je najnižší za posledných 10 rokov, je na to jednoducho príliš nízky, tvrdia predstavitelia úradu.

Schválenie navrhovaných rozpočtových opatrení "pri zachovaní navrhovaných obmedzení výdavkov na finančný rok 2014 by ublížilo ekonomike a vyžadovalo si drakonické škrty v rámci priorít pre strednú vrstvu," dodal úrad pre rozpočet v písomnom vyhlásení. Demokrati v hornej komore parlamentu navrhujú nastaviť výdavkový strop na úroveň 1,058 bil. USD, v súlade s parlamentnou dohodou z roku 2011, a v rámci širšej dohody o rozpočte inde nájsť úsporu dodatočných 109 mld. USD. Spojeným štátom americkým tak hrozí opätovné vyostrenie sporu o spôsobe znižovania štátneho deficitu a obmedzovaní výdavkov. Konečným termínom na jeho vyriešenie je 1. október, keďže vtedy sa pre USA začína finančný rok 2014.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslanci prerokujú povinnú predškolskú dochádzku
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy a zlata sa vyšplhali na vysokú úroveň

Biely dom pohrozil Kongresu, s rozpočtom nesúhlasí - diskusné fórum čitateľov