Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. augusta 2015

BILANCIA: Slovenskí vodní slalomári bodovali a dočkali sa uznania



Na archívnej snímke Matej Beňuš.



Zdieľať
Na archívnej snímke Matej Beňuš. Foto: TASR - Andrej Galica
Bratislava 17. augusta (TASR) - Seriál Svetového pohára slalomárov na divokej vode ukončilo finálové 5. kolo vo francúzskom Pau a uznania sa opäť, v tradičnej intenzite, dočkali aj Slováci. V celkovom hodnotení SP presne vyvážili medailový stupeň (1-1-1), o cennú záťaž sa postarali víťazný singlista Matej Beňuš, druhá kajakárka Jana Dukátová a tretí singlista Alexander Slafkovský.


Slovenskému slalomu sa opäť urodilo, niekomu by sa mohlo aj máliť, no priority nepustia. V sezóne neustále vibruje najväčšie lákadlo, boj o miestenky na OH v Riu. Ani na septembrových MS v Londýne, kde sa bude bojovať o jednotlivé miestenky pre krajiny, sa cyklus úplne neuzavrie, no veľa už napovie.

Pri predpokladaných miestenkách v najsilnejších slovenských kategóriách smerujú do Ria najrozhodnejšie Beňuš, Dukáková a Škantárovci. V internej olympijskej kvalifikácii sa v doterajších dvoch pretekoch zo slovenských lodí najviac presadili a ak by sa im zadarilo aj v Londýne na MS, mohli by niektorí rozhodnúť kvalifikačnú drámu ešte pred úplne poslednými pretekmi na budúci rok na ME v Liptovskom Mikuláši.

Ani oni však nemôžu byť úplne spokojní, body síce zbierajú, no nie za také výsledky, ktoré by ich obdarili výraznejšie. Beňuš môže byť najspokojnejší, dvakrát skončil v nominačných pretekoch druhý, takže ľahká matematika, dvakrát šesť sa rovná 12, Martikán ich má na konte o polovicu menej, Slafkovský len štyri.

Súboj Dukátovej s Kaliskou je síce vyrovnanejší, no aj v ňom vcelku jasné postavenie patrí Dukátovej s rozdielom štyroch bodov. Škantárovci vyťažili najviac z finálového umiestenia na Svetovom pohári v Pau, situácia je však spletitejšia a ich štyri body oproti dvom Hochschornerovcom hovoria o výraznejšej vyrovnanosti. Medzi trojicou kajakárov to najviac vrie, Grigar a Málek tri body, Halčin dva a rysuje sa dráma na pokračovanie.

Svetovému poháru nie všetci prikladali rovnaký význam, niekto si zvolil iný model, uprednostnil prípravu a sústredil sa trebárs na nominačný boj o Rio. Z takejto taktiky zatiaľ mnohonásobní medailisti na OH veľa nevyťažili. Hochschornerovci ťahajú za kratší koniec so Škantárovcami, Martikán s Beňušom a aj Kaliská s Dukátovou, tu však treba dodať, že dvojnásobná olympijská víťazka Kaliská mala vôbec problém plnohodnotne sa zapojiť do sezóny po dosť vážnom zranení a operácii.

Majstrovstvá sveta v Londýne už veľa napovedia a môžu aj zvrátiť doterajší vývin v olympijskej kvalifikácii. Zo štyroch pretekov sa najhorší škrtá a keď sa z doterajších menej úspešných stanú úspešní viac, situácia sa zvrtne. Aj preto sa zatiaľ opatrne hodnotí, veľké slová nevolia.

Trojnásobní olympijskí víťazi deblisti Hochschornerovci sa na MS v Londýne dosť spoliehajú. "Kritéria na olympiádu sa nastavili tak, že sa v našej kategórii možno rozhodne až v úplnom závere v Liptovskom Mikuláši," myslí si Peter Hochschorner. "Body sa zbierali pomenej, v strede sezóny forma klesla. Nie je to nejaká anomália, na začiatku kulminuje, lákajú majstrovstvá Európy, potom krivka upadá, aby na konci stúpla na svetovom šampionáte."

V minulosti podľa slov Petra Hochschornera výkyvy až také veľké neboli. "Mali sme o nejaký ten rok menej, teraz musíme viac hospodáriť so silami. Samozrejme, všetko by sme chceli napraviť v Londýne, doma si najskôr oddýchneme a schuti sa pustíme do tréningov. Zatiaľ nie je dôvod na nejakú ľútosť, zvolili sme si taký program, aký nám vyhovuje, vynechali sme úvodné dve podujatia Svetového pohára a sme presvedčení, že sme žiadnu chybu neurobili."

Päťnásobnému medailistovi na OH Michalovi Martikánovi v olympijskej kvalifikácii chýba na Mateja Beňuša až šesť bodov, a to je porcia, ktorá sa mu bude ťažko likvidovať. "Ono to možno nepočuť, ale my sami bijeme na poplach," povedal tréner a otec Jozef Martikán. "Už to ani nie je až tak v našich rukách. Keby sme si trebárs predstavili, že Michal by bol v Londýne zlatý, stratu bude ťažko skresávať. Treba uznať, Matej Beňuš je vo výbornej forme, Michal zasa nevystihol svoj deň, pritom však až tak veľa v časoch vo výsledkoch nestratil. Treba zabojovať, skúsime niečo potrénovať doma a asi sa presunieme do Čunova, kde je predsa len viac vody ako u nás v Liptovskom Mikuláši."

Nominačné kritériá na olympiádu vyhovujú niekomu viac, iným menej. Aj Jozef Martikán by ich mohol rozpitvať do detailov, radšej však prezieravo dodal: "Až na olympiáde sa ukáže ich správnosť, ak nebude náš slovenský slalom v Riu úspešný, účel nesplnia."

Tohtoročný seriál Svetového pohára podfarbilo unikátne reťazenie slovenských úspechov. Stačí sa zmieniť o kajakárke Jane Dukátovej, medzi najlepšími tromi sa ocitla už osemkrát za sebou (od roku 2009 postupne 1., 1. v K1 a 3. v C1 v rovnakom roku, 1., 3., 1., 2. a 2.), singlista Matej Beňuš šesťkrát od 2010 (1., 2., 3., 2., 3., 1.), a takáto vytrvalosť si zaslúži najvyššie uznanie.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kapitán Ramos predĺžil zmluvu s Realom Madrid do roku 2020
<< predchádzajúci článok
Atlétka Alptekinová prišla o zlato z OH a dostala osemročný trest