01. marca 2009

Bizarný úspech Becka v slovenskom súboji o titul v Besancone

Karol Beck, Jaroslav Levinský (SR/ČR) - David Škoch, Igor Zelenay (3-ČR/SR) 2:6, 7:5, 10:7 (zápasový tajbrejk) za 81 minút

Zo vzájomného súboja slovenských tenistov v nedeľňajšom finále štvorhry na turnaji ATP Challenger Tour Open de Franche Comté - Internationaux du Doubs vo francúzskom Besancone (dotácia 106 000 eur, tvrdý povrch GreenSet v hale) vyšiel úspešne Karol Beck.

Dvadsaťšesťročný zvolenský rodák a jeho český partner Jaroslav Levinský ako nenasadení zvíťazili nad ďalšou česko-slovenskou dvojicou David Škoch, Igor Zelenay za 81 minút 2:6, 7:5, 10:7.
Stretnutie pritom prinieslo dva nevídané obraty. Škoch a Zelenay (78. v príslušnom svetovom rebríčku) najprv viedli už 6:2, 5:1, ale potom prehrali 6 gemov v rade, z nich štyri do vyrovnania na 5:5 vždy cez zhodu, čiže pri systéme "no-ad" s mečbalovou šancou. Ani raz neuspeli. Navyše, trojky "pavúka" zrejme pod vplyvom zneistenia z predchádzajúcej negatívnej série vôbec nezvládli ani rozhodujúci zápasový tajbrejk. Mali v ňom totiž náskok 4:0, 5:1 i 6:3 (s dvoma minibrejkmi), ale od ostatného spomenutého stavu prehrali 6 bodov v rade a odvrátili len jeden mečbal. "Podobný obrat som už vo svojej kariére zažil. V minulosti som s Melzerom prehrával 0:5 v treťom sete a ešte som dokázal súboj vyhrať. Dnes sme však mali veľké šťastie. Od stavu 3:5 sme však už hrali veľmi dobre. Teší ma, že sa nám podaril tento zázrak," povedal pre agentúru SITA Karol Beck, ktorý teraz spolu s Levinským mieri na turnaj do Bergama.
Zdolaní získali 65 bodov do renkingu a spoločný šek na 3850 eur. Šampióni dostávajú 110 bodov a 6600 eur. Niekdajší 36. hráč singlového počítačového poradia ATP Beck a 28-ročný rodák z Valašského Meziříčí Levinský sa 1. februára 2009 radovali zo zisku trofeje vo štvorhre na challengeri v nemeckom Heilbronne. Beck (až 641. vo štvorhre), ktorý má na konte už okrúhlych 10 deblových trofejí s hodnotou ATP Challenger Tour, vtedy hral párovú súťaž po prvý raz od marca 2008 a turnajový triumf v nej zaznamenal premiérovo od challengeru v novembri 2004 v ukrajinskom Dnepropetrovsku. Aj vtedy bol jeho partnerom Levinský. Vo dvojhre v Besancone prehral v pondelok už v 1. kole s najvyššie nasadeným, Portugalčanom Fredericom Gilom (4:6, 4:6).