Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. januára 2020

Blaha odsúdil útok na Solejmáního, v liste iránskemu veľvyslancovi písal o imperialistickom akteÚtok na generála iránskych Islamských revolučných gárd Kásima Solejmáního je agresívny, teroristický a imperialistický akt a nedá sa ničím ospravedlniť. V liste s hlavičkou Výboru NR SR pre európske ...Zdieľať
fc8a5352 676x451 7.1.2020  - Útok na generála iránskych Islamských revolučných gárd Kásima Solejmáního je agresívny, teroristický a imperialistický akt a nedá sa ničím ospravedlniť. V liste s hlavičkou Výboru NR SR pre európske záležitosti to napísal iránskemu veľvyslancovi poslanec a predseda výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD).

USA porušili medzinárodné právoJeho vraždu, ktorú spáchali Spojené štáty Americké, ostro odsudzujem. Väčšina ľudí na Slovensku sleduje s hrôzou, ako americká administratíva Donalda Trumpa arogantne porušuje medzinárodné právo," napísal poslanec.

Blaha podľa vlastných slov vyjadruje nádej, že napriek obrovskej strate Irán urobí všetko preto, aby nedošlo k eskalácii konfliktu v regióne. „Všetkým nám záleží na hodnote mieru a pevne veríme, že vojnovým štváčom v americkej administratíve sa nepodarí rozpútať strašnú vojnu. Základom medzinárodnej politiky musí byť rešpekt k medzinárodnému právu, mocenská rovnováha a úcta k iným národom a kultúram. Je mi ľúto, že USA sa týmto princípom čoraz viac vzďaľujú," napísal Blaha.

Ozbrojený útok má odozvu aj v zahraničí


Dodal, že spolupráca medzi slovenským a iránskym parlamentom je v ostatných rokoch na vysokej úrovni, rovnako ako rozvoj vzájomných vzťahov medzi Slovenskou republikou a Iránom.

Americký prezident Donald Trump nariadil v piatok 3. januára raketový útok na iracké letisko v Bagdade, pri ktorom zabili veliteľa iránskych elitných jednotiek Kuds Kásima Solejmáního a ďalších osem ľudí. Zomrel aj zástupca šéfa irackej milície Abú Mahdí Muhandis, čo môže ohroziť vzťahy medzi USA a Irakom. Ozbrojený útok má odozvu aj v zahraničí, izraelská armáda je v bojovej pohotovosti. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vyzývajú na upokojenie situácie. USA vyzvalo svojich občanov v Iraku, aby opustili krajinu, pretože sa dajú očakávať odvetné útoky a celková destabilizácia regiónu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Blaha odsúdil útok na Solejmáního, v liste iránskemu veľvyslancovi písal o imperialistickom akte © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V časopise .týždeň zaviedli totalitnú cenzúru, zaútočil Matovič a od Hríba dostal stopku
<< predchádzajúci článok
Miroslav dostal doživotný zákaz šoférovania, pôjde do väzenia a absolvuje protialkoholické liečenie

Blaha odsúdil útok na Solejmáního, v liste iránskemu veľvyslancovi písal o imperialistickom akte - diskusné fórum čitateľov