24hod.sk    Z domova

07. júla 2011

Blesk udrel neďaleko odpaľovacej rampy raketoplánu



Tím amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zodpovedný za štart raketoplánov zisťuje následky blesku, ktorý mal udrieť vo vzdialenosti asi 590 metrov od ...



Zdieľať
posledny let atlantisu do vesmiru Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) - Tím amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zodpovedný za štart raketoplánov zisťuje následky blesku, ktorý mal udrieť vo vzdialenosti asi 590 metrov od odpaľovacej rampy 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku.


Technici sa budú snažiť zistiť, či blesk nejako nepoškodil raketoplán Atlantis alebo súčasti rampy. Silná búrka spočiatku zabránila tímu vykonať detailnú kontrolu rampy, ktorá je nevyhnutná pred odrolovaním otočnej obslužnej konštrukcie.

Podľa posledných informácií sa otáčanie konštrukcie slúžiacej na prístup do nákladného priestoru raketoplánu, ale aj na ochranu pred zlým počasím, už začalo. Po jej odrolovaní budú technické tímy pokračovať vo svojej práci, aby zabezpečili plnenie externej nádrže Atlantisu, ktoré sa má začať v piatok ráno.

Ako NASA informoval na svojej internetovej stránke, Kathy Winters, ktorá je zodpovedá za predpoveď počasia pred štartom, na dnešnom brífingu informovala, že šance na priaznivé počasie pre zajtrajší štart zostávajú na 30 percentách. Šanca, že bude priaznivé počasie pri začiatku plnenia externej nádrže palivom, je 80 percent. Štart, ktorý je naplánovaný na 11.26 miestneho času (17.26 SELČ), očakávajú aj samotní astronauti. Dnes vstávali skoro ráno, aby pokračovali v prípravách na misiu STS-135 na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).

OBRAZOM: Posledný let Atlantisu do vesmíru


Atlantis dá bodku za príbehom

Pre raketoplán Atlantis to bude 33. misia a celkovo 135. v rámci amerického programu raketoplánov. Júlová, pravdepodobne 12-dňová misia Atlantisu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) ukončí 30 rokov trvajúci program amerických raketoplánov a tak bude štart Atlantisu pútať veľkú pozornosť. Podľa odhadov bude v okolí vesmírneho strediska na americkej Floride približne 750-tisíc zvedavcov. Na palube Atlantisu do vesmíru ako poslední poletia štyria astronauti - Chris Ferguson, Doug Hurley, Sandy Magnus a Rex Walheim.

Na programe amerických raketoplánov sa od 12. apríla 1981 zúčastnilo dovedna 355 astronautov. Pätica raketoplánov - Enterprise, Columbia, Challenger, Atlantis, Endeavour - nalietala viac ako 864 miliónov kilometrov, čo je približne šesťkrát viac ako vzdialenosť Zeme od Slnka. Počas poslednej misie Atlantis preletí ďalších 6,5 milióna kilometrov.

Spomedzi piatich raketoplánov "prežili" len tri - Challenger explodoval 73 sekúnd po štarte 28. januára 1986, Columbia nezvládla cestu naspäť z vesmíru 1. februára 2003. Po poslednej misii Atlantisu sa NASA bude spoliehať len na partnerov z Európy, Japonska a Ruska.

OBRAZOM: Raketoplán Endeavour dolietal

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/blesk-udrel-nedaleko-odpalovacej-rampy-raketoplanu-cl167145.html