Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. marca 2011

Blokáda hranice upozorňovala na rakúske banánové praktiky



Dve desiatky aktivistov zo Slovenska, Česka a Rakúska zablokovali dnes predpoludním na 15 minút rakúsko-slovenský hraničný priechod Bratislava-Jarovce. V banánovo-žltých ...



Zdieľať
protest Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Dve desiatky aktivistov zo Slovenska, Česka a Rakúska zablokovali dnes predpoludním na 15 minút rakúsko-slovenský hraničný priechod Bratislava-Jarovce. V banánovo-žltých kostýmoch a s rakúskou vlajkou s primaľovanými banánmi upozorňovali na monsterproces s 13 rakúskymi ochrancami zvierat, ktorí už vyše roka stoja pred súdom za údajné členstvo v zločineckej organizácii a hrozí im päťročné väzenie. Rakúske médiá píšu o procese ako o fraške, podľa aktivistov pripomína banánovú republiku. "Je to len zámienka pre perzekúciu nepohodlných občanov," vyhlásil na hranici s Rakúskom koordinátor medzinárodnej kampane Shame on Austria (Hanba Rakúsku) Marek Voršilka. Vodičom dnes preto symbolicky rozdávali banány s nálepkou Product of Austria a letáky s informáciami o kauze. Zaspievali si aj rakúsku mutáciu slávnej Banana Boat Song. Väčšina vodičov reagovala na aktivistov s úsmevom.


Protest s názvom Hanba Rakúsku nadviazal na "úspech 1. banánovej blokády", ktorá sa uskutočnila koncom minulého roka v Česku pri Mikulove. Aktivisti ju plánujú postupne zorganizovať aj v ďalších krajinách susediacich s Rakúskom. Séria akcií má zároveň podporiť snahy o reformu rakúskeho trestného zákona, na základe ktorého sa proces uskutočňuje. Dnes na to aktivisti upozorňovali plagátom s nápisom: "Rakúsko si môže vybrať: Právny štát alebo Banánová republika. Je najvyšší čas na reformu!" Nad pokojnou akciou dohliadala asi dvadsiatka policajtov. Pred akciou i po nej robili na hranici dopravné kontroly a po proteste uzatvorili cestu, ktorou sa dalo otočiť späť na Slovensko. Vodiči sa mohli otočiť až v najbližšej rakúskej dedine. Na otázky, ako sa možno otočiť bez toho, aby si museli vodiči kúpiť rakúsku diaľničnú známku, hliadka nedokázala odpovedať, pretože nepoznala okolie.



Kontroverzný proces s rakúskymi aktivistami sa začal 2. marca 2010. Trestné stíhanie oficiálne úrady obhajovali nutnosťou zakročiť proti útokom na majetok obchodov s kožušinami. Obžalovaní aktivisti však nie sú podľa medzinárodného koordinátora kampane Shame on Austria Mareka Voršilku z útokov vinení priamo, ale na základe tvrdenia, že útoky má na svedomí zločinecká organizácia, ktorej členmi vraj sú. Kritika je namierená aj proti samotnému procesu a jeho dĺžke. Rakúske médiá o ňom píšu ako o fraške, škandále a nočnej more rakúskej justície.

Proces mal pôvodne trvať šesť mesiacov, ale už je to rok. Ak by mali byť vypočutí všetci navrhovaní svedkovia, mohol by podľa Voršilku trvať až do roku 2013 a stal by sa najdlhším procesom v histórii Rakúska. Proces aktivistov ruinuje psychicky aj finančne a paralyzuje ich v občianskych aktivitách. Informácie o prípade možno získať v 23 jazykoch na internetovej stránke www.hanbarakusku.sk . Sympatizanti môžu prostredníctvom webu odoslať protestný list rakúskym politikom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žitňanská predloží nový trestný kódex asi už budúci týždeň
<< predchádzajúci článok
V apríli sa rozbehne program revitalizácie krajiny