Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. januára 2012

Bohyne a svätice v umení 19. storočia zavítali do Bratislavy



Antické bohyne a kresťanské svätice na historických obrazoch z územia celého Slovenska umožní od piatku priaznivcom klasického umenia spoznať výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. ...



Zdieľať
bohyne a svatice v umeni 19 storocia BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) - Antické bohyne a kresťanské svätice na historických obrazoch z územia celého Slovenska umožní od piatku priaznivcom klasického umenia spoznať výstava v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave.


Múzeum slávnostne otvorilo v spolupráci so SNM - Spišským múzeom v Levoči a Ústavom dejín umenia Slovenskej akadémie vied novú výstavu Bohyne a svätice v umení 19. storočia.

Ako agentúru SITA informoval Artur Šturmankin z centra marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea, ide o voľné pokračovanie výstavy mytologických a kresťanských príbehov v umení 19. storočia, inštalovanej v Levoči a v Martine v roku 2008.



Väčšina zbierkových predmetov je vystavená prvýkrát. Medzi exponátmi sú sochy, obrazy, kresby a grafiky od rôznych európskych autorov, vytvorených v duchu neoklasicizmu a romantizmu - dvoch hlavných umeleckých prúdov 19. storočia.

"Mimoriadne pôsobivé sú doteraz zaznávané zobrazenia podľa antických predlôh a slávnych autorov – Leonarda da Vinciho, Tiziana, Rubensa, či Canovu alebo Thorvaldsena. Prvýkrát je vystavená napríklad Leonardova sv. Cecília z niekdajšej zbierky grófa Brunswicka. Nechýbajú ani diela našich umelcov. Zaujme busta Muránskej Venuše od Štefana Ferenczyho, obraz Hébé, bohyne večnej mladosti, od Michala Mankoviča, či bojujúca Athéna od Milana Thomku Mitrovského. Výstava umožňuje vidieť aj oltárny obraz obľúbenej sv. Alžbety Uhorskej od Kornela Bohúňa, či olejomaľbu sv. Filomény, patrónky duší v očistci, od Sebastiána Majscha. Vďaka ústretovosti predstaviteľov katolíckej cirkvi sa podarilo vypožičať napríklad sv. Filoménu a sv. Alžbetu (s podobou Sisi), obe práce zo známych juhotirolských dielní," informoval Artur Šturmankin.

Autorky výstavy - historička umenia z Ústavu dejín umenia Slovenskej akadémie vied Marta Herucová a riaditeľka SNM - Spišského múzea v Levoči Mária Novotná pripravili k výstave rozsiahly katalóg. Zverejnili v ňom aj diela, ktoré nebolo možné vystaviť, ako nástenné maľby, oltárne obrazy a sochy.

Pre verejnosť je výstava prístupná od soboty až do konca marca v SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave denne od 9:00 do 17:00 okrem pondelka. Viac podrobností možno nájsť na webstránke múzea - www.snm.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Video: Operenec sa skúšal snowboardovať po streche domu
<< predchádzajúci článok
Slováci boli medzi najrýchlejšími na 12. etape Rely Dakar