Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2009

Boj o post šéfa UNESCO bude pokračovaťBoj o post generálneho riaditeľa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorý nahradí Japonca Koičira Macuuru, v pondelok v Paríži nepriniesol rozhodujúce výsledky. ...Zdieľať
PARÍŽ 18. septembra (WEBNOVINY) - Boj o post generálneho riaditeľa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorý nahradí Japonca Koičira Macuuru, v pondelok v Paríži nepriniesol rozhodujúce výsledky. Nik spomedzi deviatich kandidátov nezískal vo voľbách absolútnu väčšinu hlasov. Celkom 22 z 58 členov exekutívnej rady hlasovalo za kontroverzného egyptského kandidáta Farúka Husního. Eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy a bývalá rakúska ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá bola považovaná za Husního najsilnejšiu rivalku, skončila až na treťom mieste. Napriek tomu však nemieni z boja odstúpiť. Odstup medzi Egypťanom a v poradí druhou bulharskou kandidátkou Irinou Bokovou je však značný. Hlasovalo za ňu len 8 členov rady. Ferrerová-Waldnerová, ruský viceminister zahraničia Alexander Jakovenko a Ivonne Bakiová z Ekvádoru získali po sedem hlasov. Ďalšie volebné kolo sa uskutoční v piatok.


Farúk Husní bol v Egypte 22 rokov ministrom kultúry a usilovne lobuje za získanie postu šéfa UNESCO. Jeho kandidatúra však vyvolala odmietavé stanovisko v mnohých krajinách sveta. Husní v máji 2008 sľúbil v egyptskom parlamente, že "spáli všetky izraelské knihy, ktoré nájde v egyptských knižniciach". Husní neskôr v snahe získať najvyšší post v UNESCO svoje vyjadrenia oľutoval. Článok v prestížnom americkom časopise o zahraničnej politike (American Foreign Policy) označil Husního kandidatúru za "škandalóznu". Nový šéf UNESCO sa predstaví v októbri na zasadnutí členských krajín 193-člennej agentúry OSN, ktorej cieľom je podporovať porozumenie vo svete pomocou kultúry, vedy a vzdelania.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mexické úrady zatvárajú centrá pre liečbu drogovo závislých
<< predchádzajúci článok
Z nových eurofondov vyčerpala SR vyše percenta prostriedkov