Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2015

Boje v Ramádí a jeho okolí vyhnali z domovov najmenej 90.000 ľudí



V dôsledku pokračujúcich prudkých bojov medzi vládnymi jednotkami a militantmi z organizácie Islamský štát (IS) v západoirackej provincii Anbár bolo v ostatných dňoch ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bagdad 19. apríla (TASR) - V dôsledku pokračujúcich prudkých bojov medzi vládnymi jednotkami a militantmi z organizácie Islamský štát (IS) v západoirackej provincii Anbár bolo v ostatných dňoch nútených opustiť svoje domovy najmenej 90.000 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie Spojených národov (OSN).


"Našou prvoradou úlohou je poskytovať životne dôležitú pomoc ľuďom, ktorí sú na úteku - hlavnými prioritami sú potraviny, voda a prístrešie," uviedla humanitárna koordinátorka OSN pre Irak Lise Grandeová.

"Vidieť ľudí, ako utekajú len s tými najnutnejšími vecami, je veľmi smutné. Máme veľké obavy o ich bezpečnosť; situácia je dramatická, ľudské životy tu môže zachrániť len okamžitý zásah," dodala Grandeová.

Militanti z Islamského štátu prenikli začiatkom týždňa hlboko do mesta Ramádí, ktoré leží len 110 kilometrov od irackej metropoly Bagdad. Postup IS prinútil tisíce civilistov opustiť Ramádí, ktoré je hlavným mestom provincie Anbár, a hľadať útočisko v Bagdade, kam ich však údajne pustia len v prípade, že v tomto meste majú niekoho, kto sa za nich zaručí. To spôsobilo, že na predmestiach irackej metropoly uviazli tisíce utečencov. Podľa irackých úradov však ide o súčasť opatrení, ktoré majú zabezpečiť, aby do Bagdadu neprenikli militanti.

Zo štatistík OSN vyplýva, že od januára minulého roku bolo nútených opustiť svoje domovy 2,7 milióna Iračanov vrátane 400.000 obyvateľov provincie Anbár, ktorú militanti z IS takmer úplne ovládli už pred vyše rokom.









Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SIS navrhla v novom zákone mechanizmus vychádzajúci z nemeckého modelu
<< predchádzajúci článok
Slováci majú vysokú spotrebu antibiotík, baktérie môžu byť odolnejšie