Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2012

Bojkot referenda o ústave, sudcovia v Egypte idú do štrajkuProfesijné združenie egyptských sudcov v nedeľu oznámilo, že jeho členovia odmietajú vykonávať dohľad nad referendom o návrhu novej ústavy, ktoré prezident Muhammad Mursí vypísal na 15. decembra. ...Zdieľať
kladivko KÁHIRA 3. decembra (WEBNOVINY) - Profesijné združenie egyptských sudcov v nedeľu oznámilo, že jeho členovia odmietajú vykonávať dohľad nad referendom o návrhu novej ústavy, ktoré prezident Muhammad Mursí vypísal na 15. decembra.


Klub s celoštátnou pôsobnosťou tak urobil po tom, ako najvyšší súdny orgán v krajine vstúpil do časovo neohraničeného štrajku na protest proti nátlaku zo strany Mursího podporovateľov.

Tí počas víkendu obkľúčili sídlo Najvyššieho ústavného súdu v Káhire a zabránili mu tak rozhodnúť o legitímnosti ústavodarného zhromaždenia s prevahou islamistov, ktorú opozícia spochybňuje. Ešte v stredu vstúpil do štrajku aj egyptský Kasačný súd, ktorý je druhým najvyšším orgánom tamojšieho súdnictva.

Egyptskí sudcovia tradične dohliadajú na plebiscity, aby im dali pečať zákonnosti, v prípade nadchádzajúceho referenda sa však rozhodli pre bojkot. Okrem sporného charakteru samotnej ústavy je dôvodom otvorený konflikt s Mursím, ktorý v novembri rozšíril svoje právomoci na úkor súdov, a to aj vo veci rozhodovania o osude ústavodarného zboru.

Zvyšujúce sa napätie medzi prezidentom a sudcami polarizuje egyptskú spoločnosť a vyústilo do najväčšej politickej krízy v krajine od júnového nástupu Mursího do funkcie.

Nová ústava by mala nahradiť dočasnú "ústavnú deklaráciu" prijatú bývalým vojenským vedením krajiny po páde režimu Husního Mubaraka začiatkom minulého roka. Liberálna a kresťanská opozícia kritizuje najmä unáhlenosť procesu ako aj konkrétne články dokumentu. Spochybňuje aj legitímnosť ústavodarného zhromaždenia, keďže o jeho zložení rozhodoval dnes už neexistujúci parlament s prevahou islamistov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kolumbijský prezident chce mier s rebelmi najneskôr do roka
<< predchádzajúci článok
Bankám na Slovensku klesol zisk o viac ako 30 percent

Bojkot referenda o ústave, sudcovia v Egypte idú do štrajku - diskusné fórum čitateľov