Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. júna 2009

Bolt v Ostrave skvelých 9,77, ale s vetrom



Vrcholom 48. ročníka atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave bol záverečný beh mužov na 100 m, kde sa predstavil šprintérsky kráľ Usain Bolt a suverénne zvíťazil výkonom 9,77 s. Trojnásobný ...



Zdieľať
OSTRAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Vrcholom 48. ročníka atletického mítingu Zlatá tretra v Ostrave bol záverečný beh mužov na 100 m, kde sa predstavil šprintérsky kráľ Usain Bolt a suverénne zvíťazil výkonom 9,77 s. Trojnásobný olympijský víťaz z Pekingu zaostal za svojím aktuálnym svetovým rekordom v najkratšom šprinte iba o 8 stotín sekundy, ale pri jeho behu mu zafúkal vietor mierne nad povolenú hranicu 2 m/s (2,1). Boltov výkon teda nemôže byť uznaný ako rekord mítingu, ani ako najlepší tohtoročný šprint na svete. Napriek tomu 22-ročný Jamajčan zanechal skvelý dojem a sľúbil divákom, že sa o rok do Ostravy vráti. Organizátori teda môžu avizovanú prémiu 100 000 USD za svetový rekord podržať do budúceho roka. "Som spokojný s časom, je veľmi dobrý. Vietor nad povolenú hranicu mi neprekáža, aj tak som hrdý na to, čo som dnes dosiahol. Pomohlo mi aj počasie, ktoré bolo najlepšie, aké som tu kedy zažil. Verím, že v nastúpenom trende budem pokračovať aj na ďalších pretekoch," uviedol vo flashinterview Bolt, ktorý zdolal druhého Brita Craiga Pickeringa o 31 stotín sekundy.


Na severe Moravy sa v stredu zrodili celkovo tri svetové výkony roka. Postarali sa o ne skvelí prekážkari: svetový rekordér Dayron Robles na 110 m (13,04) a Američan Bershawn Jackson na 400 m (48,32). Tretie tohtoročné maximum pridala etiópska vytrvalkyňa Meselech Melkamuová, ktorá sa tešila v záverečnom krásnom súboji s Keňankou Linet Masaiovou na 5000 m z víťazného času 14:34,17. Jej krajanka Dire Tuneová na rozdiel od vlaňajška neponúkla beznádejne vypredanému Metskému štadiónu v Ostrave-Vítkoviciach (22 000 divákov) svetový rekord. Najprv zaostala za vlastným svetovým maximom v hodinovke (18 517 m) o 215 m a v pokračujúcich pretekoch sa jej nepodarilo prekonať najlepší čas histórie Keňanky Tegly Loroupeovej na 20 000 m spred 11 rokov (1:05:26,6). Napriek tomu 24-ročná šťúpla Etiópčanka podala skvelý výkon, keď za rekordným časom zaostala iba o 8,7 s. Tuneová odbehla takmer celú druhú polovicu pretekov na čele sama bez pomoci vodičky, ktorá ju opustila po 10. km. Pomáhala jej však vynikajúca divácka kulisa, čo po pretekoch aj sama ocenila.

"Publikom ma úžasne podporovalo, škoda, že to nevyšlo. Moje vodičky neboli dostatočne kvalitné a bolo pre mňa náročné bežať takú dlhú trať vpredu sama. V závere som si ani neuvedomila, že je už koniec a bežala som ďalej. Napriek tomu si myslím, že mám na prekonanie rekordu na 20 km v budúcnosti," uviedla D. Tuneová.

Ostravské atletické galapredstavenie prinieslo v stredu aj dva prekonané rekordy mítingu. Okrem už spomenutých 20 km Tuneovej aj ustanovujúci v podaní Keňana Harona Keitanyho na 1 míľu (3:49,57). Druhý Brit Andrew Baddeley navyše utvoril európsky výkon roka (3:51,83). Ďalšie dva rekordné zápisy Zlatej tretry sa zrodili ešte v stredu v kladivárskom sektore zásluhou Poľky Anity Wlodarczykovej (76,59) a Maďara Krisztiána Parsa (80,71).

Zaplnené hľadisko sa tešilo na ženský oštep a v ňom na predstavenie domácej olympijskej víťazky a svetovej rekordérky Barbory Špotákovej. Tá sa však napokon musela skloniť pred umením Rusky Marie Abakumovovej aj Nemky Christine Obergfollovej, ktoré jej odplatili prehru z Pekingu 2008. Abakumovová zvíťazila výkonom 66,89, keď svoju nemeckú rivalku prehodila o jediný centimeter. "Som veľmi spokojná. Tréner mi vravel, aby som sa sústredila na techniku a nie výsledok. Vtedy sa mi zvykne dariť a dnes to vyšlo," uviedla spokojná víťazka Abakumovová. V ženskej výške sa chorvátska superfavoritka Blanka Vlašičová tešila z očakávaného víťazstva výkonom 200 cm, no ponad 206 sa už neprehupla. "Chýbala mi sviežosť a pri rozbehu mi svietilo slnko do očí. To je aj dôvod toho, prečo som dva metre preskočila až na tretí pokus," komentovala Vlašičová.

Z pohľadu slovenskej atletiky dosiahla v stredu v Ostrave najlepšie umiestnenie diaľkarka Jana Velďáková, ktorá skončila výkonom 648 cm tretia. V pretekoch suverénne dominovala Ruska Oľga Kučerenková pokusom dlhým 676 cm. "Dnes som sa nevedela poriadne rozbehnúť. Tento štadión je perfektný, ale mne jeho tartan nevyhovuje. Pred posledným pokusom som to predsa len zrýchlila a výsledok sa dostavil. Nakoniec musím byť spokojná s výkonom aj tretím miestom vzhľadom na to, ako sa preteky vyvíjali," povedala J. Velďáková pre agentúru SITA

Útok na medailové priečky sa očakával aj od strednotratiarky Lucie Klocovej, ktorá sa však napokon v behu na 800 m musela uspokojiť so 4. miestom za 2:00,56. Zámer zabehnúť čas pod 2 minúty sa jej nevydaril, ale aj tak si semifinalistka z OH 2004 aj 2008 vylepšila aspoň sezónne maximum. "Nedokázala som rozhodujúcim spôsobom zrýchliť. Tých 700 - 730 m je to ešte dobré, ale záver tam chýba. Mrzí ma to, lebo toto nie sú v mojom podaní stopercentné výkony," uviedla Lucia Klocová. Zverenkyňa trénera Pavla Slouku si posťažovala, že ju každé tohtoročné preteky stoja veľa síl, akoby nebola zdravotne v poriadku. "Zrejme ide o určitý druh virózy. Neprejavuje sa zvýšenými teplotami, ale je to nepríjemné. Viem totiž, že mám natrénované na viac, než reálne dokážem odovzdať v pretekoch," dodala L. Klocová. Jej kolega z osemstovky Jozef Repčík sa na Zlatú tretru veľmi tešil, lebo práve v Ostrave utvoril vlani časom 1:44,94 min skvelý slovenský rekord. Teraz však nebol vo svojej koži a hoci 1:46,75 je aj jeho aktuálnym maximom roka, zďaleka ho to neuspokojilo. "Spomienky z vlaňajška mi dodávali sebadôveru, ale dnes to nebolo ono. Ešte prvé kolo ako-tak ušlo, ale v závere druhého som už nezrýchlil a skončil nakoniec posledný. Škoda, lebo som chcel zaútočiť na B-limit na svetový šampionát," referoval v mixzóne Repčík.

K desiatim slovenským limitárom, resp. držiteľom voľných kariet na MS 2009 teda v stredu nepribudol nikto ďalší.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvé africké MS 2010 aj s prívlastkom kórejské
<< predchádzajúci článok
Vancouver má ťažkosti s financovaním OH