Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2015

Bombardovanie Drážďan zneužívali komunisti aj ultrapravica



Pred sedemdesiatimi rokmi zabili spojenecké jednotky pri bombardovaní Drážďan 25 000 ...



Zdieľať
drazdany Tri mesiace pred koncom vojny bombardovali spojenci mesto, ktoré bolo centrom nacizmu a výroby zbraní.


DRÁŽĎANY 12. februára (WEBNOVINY) - Pred sedemdesiatimi rokmi zabili spojenecké jednotky pri bombardovaní Drážďan 25 000 ľudí a zničili barokové kostoly a paláce mesta. Spomienky na udalosti z 13. februára 1945 sú v tomto meste ležiacom v minulosti vo východnej komunistickej časti Nemecka stále živé a poskytli živnú pôdu pre ultrapravicové a antimoslimské skupiny.

Pri bombardovaní zahynuli najmä civilisti

Každý rok sa 13. februára schádzajú v Drážďanoch neonacisti z celej Európy, aby si pripomenuli, ako hlásajú, "bombový holokaust" spáchaný na nemeckom meste tri mesiace pred skončením druhej svetovej vojny. Mnohí ľudia sa obávajú, že existencia európskeho protimoslimského hnutia PEDIGA podporí tradičné ultrapravicové zhromaždenie a zatieni ceremóniu európskych predstaviteľov. Udalosti z februára 1945 vysvetľujú aspoň sčasti, prečo majú Drážďany väčšiu príťažlivosť pre ultrapravicové skupiny ako ostatok krajiny.

Okolnosťami bombardovania Drážďan sa zaoberali mnohí historici. Dobrá viditeľnosť a neprítomnosť nemeckých protiraketových zbraní umožnila britským lietadlám zaútočiť na Drážďany v noci z 12. na 13, februára. V nasledujúcich dvoch dňoch sa k britským lietadlám pridali americké bombardéry. Matthias Rogg, riaditeľ Nemeckého múzea vojenskej histórie v Drážďanoch, povedal pre agentúru Reuters. "Táto udalosť vytvorila mýtus, že Drážďany bola nevinná obeť nezmyselnej vojny, no zatajoval skutočnosť, že Drážďany boli významným komunikačným a dopravným centrom s viac ako 110 továrňami prerobenými na výrobu zbraní pre nemeckú armádu." Kritici bombardovania tvrdia, že Drážďany nazývane aj Florenciou na Labe mali skôr kultúrnu ako vojenskú dôležitosť a pri bombardovaní mesta zahynuli najmä civilisti.

Počet obetí zredukovali z 500 000 na 25 000

"Zatiaľ čo bombardovanie Drážďan bolo hrozné, je treba povedať, že bez 1. septembra 1939, bez Varšavy, Rotterdamu, Coventry, Londýna by neboli ani Drážďany," povedal Rogg zdôrazňujúci nacistickú inváziu Poľska a bombardovanie európskych miest nemeckými nacistickými jednotkami.

Rokmi počet obetí bombardovania "narástol" až na 500 000, čo slúžilo komunistom na vytvorenie nepriateľov zo "západných imperialistov". Po páde Berlínskeho múra sa tejto myšlienky chopili ultrapravicové skupiny na podnecovanie nespokojnosti. V roku 2010 historická komisia vrátila oficiálny počet obetí bombardovania Drážďan na pôvodných 25 000.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Účastníci minských rokovaní sa dohodli zatiaľ na 80 percent
<< predchádzajúci článok
Prešovská univerzita otvorí svoje brány a predstaví všetky fakulty