Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. decembra 2010

Bombové útoky v Afganistane a Iraku priniesli smrť



Pri útoku militantného hnutia Taliban zomrelo v nedeľu na nepokojnom juhu Afganistanu sedem vojakov NATO. Stalo sa tak po tom, čo si to samovražedný atentátnik namieril so ...



Zdieľať
tragicky vybuch na sri lanke Foto: AP PhotoKÁBUL/BAGDAD 12. decembra (WEBNVINY) - Pri útoku militantného hnutia Taliban zomrelo v nedeľu na nepokojnom juhu Afganistanu sedem vojakov NATO.


Stalo sa tak po tom, čo si to samovražedný atentátnik namieril so svojím výbušninami naloženým autom pred armádne stanovište v provincii Kandahár a následne sa odpálil. Vo všetkých siedmich prípadoch išlo o Američanov, uviedol afganský bezpečnostný predstaviteľ. Medzinárodné sily ISAF predtým informovali o šiestich obetiach. V južných provinciách na hranici s Pakistanom, ktoré sú považované za baštu Talibanu, pôsobia predovšetkým jednotky USA a Veľkej Británie.

V nepokojnom regióne zomreli v rovnaký deň aj 15 afganskí civilisti, keď ich auto narazilo na cestnú mínu. Bezpečnostné úrady aj z tohto incidentu v provincii Helmand vinia militantný Taliban. Rok 2010 je pre jednotky NATO najkrvavejším od začiatku invázie pred deviatimi rokmi. Podľa údajov nezávislého internetového portálu icasualties.org prišlo od začiatku januára o život už najmenej 692 zahraničných vojakov. V minulom roku to bolo pre porovnanie 521.

Bombový útok neprežilo 17 ľudí
Iracké mesto Ramádí sa v nedeľu stalo dejiskom najnovšieho bombového útoku, ktorý si vyžiadal najmenej 17 mŕtvych a 23 zranených. Informovali o tom predstavitelia polície a miestnej nemocnice, ktorí si želali zostať v anonymite. Bomba uložená v aute explodovala pri komplexe vládnych budov, kde sídli guvernér provincie Anbár a oblastné policajné riaditeľstvo. Polícia o niekoľko minút neskôr našla ďalšiu nálož na priľahlom parkovisku, ktorú sa podarilo zneškodniť odpálením na bezpečnom mieste.

Provincia Anbár bola kedysi baštou irackých povstalcov a extrémistov, ktorí často útočili na predstaviteľov tamojšej vlády. Rovnakým komplexom otriasol výbuch aj pred necelým rokom, keď sa k útoku prihlásila extrémistická organizácia Iracký islamský štát. Jedným zo zranených bol vtedy provinčný guvernér Kásim al-Fahadáwí, ktorí prišiel o ruku a musel sa podrobiť operácii nohy v Spojených štátoch.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Stopy po útočníkovi zo Štokholmu vedú do Lutonu
<< predchádzajúci článok
Chorvátsky expremiér v rakúskej base môže požiadať o azyl