Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2014

Bombový útok nad Lockerbie nariadil Irán, tvrdí bývalý špión



Na archívnej snímke z 22. decembra 1988 policajti a vyšetrovatelia si prezerajú vrak dopravného lietadla amerických aerolínií Pan Am po bombovom atentáte na poli v škótskom meste Lockerbie.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 22. decembra 1988 policajti a vyšetrovatelia si prezerajú vrak dopravného lietadla amerických aerolínií Pan Am po bombovom atentáte na poli v škótskom meste Lockerbie. Foto: FOTO TASR/AP
Londýn 11. marca (TASR) - Bombový atentát na americké dopravné lietadlo nad škótskou obcou Lockerbie z roku 1988 sa uskutočnil na príkaz Iránu a vykonali ho extrémisti so sídlom v Sýrii. Tvrdí to bývalý iránsky dôstojník tajných služieb Abolghásem Mesbáhí, ktorého dnes citoval britský denník Daily Telegraph.


Podľa Mesbáhího, ktorý neskôr utiekol do Nemecka, bol útok na let č. 103 spoločnosti Pan American odplatou za skoršie zostrelenie iránskeho dopravného lietadla typu Airbus A300 americkým vojenským námorníctvom.

Vtedajší najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní nariadil, aby bol atentát "presnou kópiou toho, čo sa stalo iránskemu lietadlu", uviedol Mesbáhí. Let č. 655 spoločnosti Iran Air náhodne zostrelil americký krížnik USS Vincennes v Hormuzskom prielive v júli 1988, pričom zahynulo všetkých 290 osôb na palube.

Svedectvo dôstojníka vrhá pochybnosti na výpoveď Abdala Básata Migrahího, bývalého člena líbyjskej rozviedky, ktorého uväznili v súvislosti s prípadom. Nové skutočnosti zároveň naznačujú, že Líbya nebola hnacou silou tohto dosiaľ najväčšieho teroristického činu spáchaného na území Británie.

Mesbáhí takisto tvrdí, že bomba bola do lietadla uložená na londýnskom letisku Heathrow a nie na Malte, ako vyplýva z procesu s Migrahím. Dôkazy nahrávajú tvrdeniam, že Británia a Spojené štáty tajili pravdu, pretože si nechceli pohnevať Sýriu, ktorá bola kľúčovou silou ležiacou blízko Iraku Saddáma Husajna.

Migrahí, ktorý napokon zostal jedinou osobou odsúdenou v súvislosti s prípadom Lockerbie, stiahol svoje odvolanie sa voči verdiktu v roku 2009, keď ho vzhľadom na jeho závažnú chorobu prepustili z väzenia. Až do svojej smrti v roku 2012 však tvrdil, že je nevinný, podotýka Daily Telegraph.

Pri útoku na let č. 103 smerujúci z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom do amerického Detroitu 21. decembra 1988 zahynulo všetkých 259 osôb na palube. Trosky lietadla typu Boeing 747 dopadli na obec Lockerbie, kde pripravili o život 11 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prezidentskí kandidáti chcú pomáhať ľuďom zlepšiť ich životy
<< predchádzajúci článok
Pravidlá týkajúce sa frekvencie STK v EÚ sa nemôžu sprísňovať