Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. februára 2006

Bosna prezentuje v Haagu žalobu z genocídy proti Srbsku



Právnici bosnianskej vlády, ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) žaluje Srbsko a Čiernu Horu z genocídy, v utorok oznámili, že súdu ukážu šokujúce video zábery vraždenia bosnianskych ...



Zdieľať

HAAG 28. februára (WN/SITA/AFP) - Právnici bosnianskej vlády, ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) žaluje Srbsko a Čiernu Horu z genocídy, v utorok oznámili, že súdu ukážu šokujúce video zábery vraždenia bosnianskych moslimov. Právnik Thomas Franck 16-člennej súdnej rade povedal, že pôjde o zábery vraždy šiestich moslimov počas masakry v Srebrenici, ktorú vykonala srbská polovojenská jednotka Škorpióni. Ide o ten istý videozáznam, ktorý prvýkrát ukázali minulý rok na procese s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom.

Bosna v žalobe podanej pred trinástimi rokmi uvádza, že Belehrad sa počas vojny v rokoch 1992 až 1995 dopustil genocídy voči tamojšiemu nesrbskému obyvateľstvu a požaduje odškodnenie. Bosna podľa Francka požiada súd, aby zabíjanie Bosniakov počas vojny uznal za "medzinárodnú genocídu". Sarajevo chce dokázať, že Srbsko pri týchto zločinoch zohrávalo úlohu. Na dokázanie genocídy je však najprv potrebné dokázať úmysel zničiť skupinu osôb, na čo Bosna pravdepodobne nebude mať priame dôkazy

Prezentácia prípadu sa začala v pondelok a podľa pozorovateľov bude pre Bosnu ťažkou úlohou. Väčšinu zo zdokumentovaných zverstiev totiž spáchali bosnianskosrbskí vojaci a Srbsko sa oficiálne do vojny nezapojilo, hoci finančne aj strategicky podporovalo bosnianskosrbské vedenie. Práve na tieto dôkazy sa bude tím bosnianskych právnikov spoliehať, pričom sa zrejme zvlášť zameria na masakru v Srebrenici, kde v roku 1995 bosnianskosrbskí vojaci pod vedením Ratka Mladiča usmrtili osemtisíc moslimov.

Belehrad sa chce brániť opakovaným tvrdením, že ICJ nemá právomoc zaoberať sa bosnianskou žalobou, keďže Zväzová republika Juhoslávia, od roku 2003 nahradená voľným zväzom Srbska a Čiernej Hory, získala členstvo v Organizácii Spojených národov až v roku 2000. Srbsko tiež pravdepodobne poukáže na neschopnosť preukázať úmysel spáchať zločin zo strany štátu.

FOTO: AP/SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poľská cirkev prešetruje spoluprácu farárov s tajnou službou
<< predchádzajúci článok
O post košického primátora sa uchádza sedem kandidátov