Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. februára 2018

Božik: Envirorezort by mal určiť limity v povrchových vodách



Na archívnej snímke Jozef Božik



Zdieľať
Na archívnej snímke Jozef Božik Foto: TASR Radovan Stoklasa
Partizánske 2. februára (TASR)- Ministerstvo životného prostredia SR má určiť limity znečistenia pre vinylchlorid a arzén v povrchových vodách. Vyzval ho na to primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý v tejto súvislosti odoslal ministrovi životného prostredia Lászlóovi Sólymosovi (Most-Híd) i otvorený list.


Výzva ministerstvu súvisí s meraním kvality vody v rieke Nitra, ktoré v predchádzajúcom období iniciovalo mesto Partizánske v spolupráci s mimovládnou organizáciou Greenpeace Slovensko. Tá zistila prítomnosť spomínaných látok pri svojich meraniach z konca novembra a zo začiatku decembra minulého roka, pričom jej vzorky analyzovali nezávislé laboratóriá. "Zákony na Slovensku absolútne žiadnym spôsobom nelimitujú maximálne povolené možné koncentrácie arzénu alebo vinylchloridu v povrchových vodách, to znamená v tokoch riek. Preto sa v otvorenom liste obraciam na pána ministra životného prostredia, aby váhou svojej autority inicioval úpravu legislatívy tak, aby boli jasne stanovené maximálne možné horné hranice koncentrácie ako arzénu, tak aj vinylchloridu v povrchových vodách riek," uviedol v piatok na brífingu v Partizánskom Božik.

Arzén aj vinylchlorid sú podľa jeho slov prudko karcinogénne látky a dnes sa voľne nachádzajú v tokoch riek, kde sú aj ryby. "Tieto ryby sú často lovené rybármi, a to nielen na rieke Nitra, ale kdekoľvek v rámci Slovenska a potom je trvalo ohrozené zdravie všetkých rybárov a občanov žijúcich na území Slovenska," tvrdí.

Božik zároveň navrhuje, aby táto legislatíva bola časom rozšírená na celú Európsku úniu, podľa neho totiž nikto v Európe nerieši koncentráciu arzénu a vinylchloridu v povrchových vodách, čo znamená pre budúcnosť veľmi radikálne ohrozenie kvality životného prostredia pre ďalšie generácie.

Požiadavky pre kvalitu povrchovej vody, ako aj kvalitatívne ciele stanovené pre ne vyplývajú z príloh nariadenia vlády z roku 2010, reagoval hovorca rezortu životného prostredia Tomáš Ferenčák. "Ako vyplýva z príloh, k hodnotám ukazovateľov znečistenia v povrchových vodách je nutné aj pripočítať hodnoty pozaďových koncentrácií ťažkých kovov, ktoré závisia od geologického/geochemického prostredia, ktorým daný vodný tok preteká," vysvetlil.

Pokiaľ ide o vinylchlorid, ten nie je uvedený v zozname ukazovateľov škodlivých látok, obzvlášť škodlivých látok ani prioritných látok vypúšťaných do povrchových vôd, doplnil Ferenčák. "Určené sú však špecifické opatrenia pre ortuť a 1,2-dichlóretán (EDC) pri jeho výrobe. Tieto špecifické opatrenia sú zahrnuté v prílohe č. 10, v ktorej sú uvedené limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia priemyselných odpadových vôd s obsahom obzvlášť škodlivých látok vypúšťaných do povrchových vôd podľa jednotlivých výrobných prevádzok," dodal.

Partizánske chce buď v spolupráci s Greenpeace Slovensko, alebo samostatne pokračovať v meraniach kvality vody v rieke Nitra, a to minimálne raz, respektíve dva razy za rok. V tejto súvislosti, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu, bude pravidelne žiadať ministerstvo životného prostredia o nápravu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN: Obdobie dažďov môže ohroziť rohinských utečencov v Bangladéši
<< predchádzajúci článok
Na olympiáde v Pjongčangu sa zúčastnia aj športovci KĽDR