Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. februára 2007

BR OSN ocenila iniciatívu SR v reforme bezpečnostného sektora



Členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR) vysoko oceňujú iniciatívu Slovenska v súvislosti s reformou bezpečnostného sektora, s ktorou prišlo počas jeho ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Členovia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR) vysoko oceňujú iniciatívu Slovenska v súvislosti s reformou bezpečnostného sektora, s ktorou prišlo počas jeho februárového predsedníctva v rade. Uviedol v utorok pre agentúru SITA slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš po vystúpení v BR. Kubiš po rokovaní absolvoval obed s členmi BR a hosťujúcimi predstaviteľmi ďalších orgánov OSN a neskôr sa prvýkrát oficiálne stretol s novým generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

Podľa ministra rokovanie o reforme bezpečnostného sektora vhodne zapadlo do celého pôsobenia Slovenska v BR. Partneri vyzdvihli najmä veľmi dobré načasovanie iniciatívy začať o reforme rokovať, ako aj jej záber, a pridali to do pozitívneho hodnotenia pôsobenia Slovenska v BR, uviedol šéf slovenskej diplomacie.

V tejto súvislosti Kubiš poznamenal, že utorková horizontálna diskusia sa ukázala ako prínosná aj tým, že počas nej generálny tajomník zdôraznil konkrétnymi návrhmi a námetmi, ako pokračovať ďalej v jeho správe o reforme bezpečnostného sektora, ktorú chce urobiť v dohľadnom čase ako výsledok spoločného rokovania. Pan Ki-mun má pripraviť správu, v ktorej načrtne koncepciu, ako chce OSN lepšie koordinovať svoje mierové aktivity a efektívnejšie pôsobiť v tejto oblasti. Zároveň by táto komplexná koncepcia mala venovať potrebnú pozornosť "plánovaniu a uskutočňovaniu jednotlivých mierových operácií, pretože keď sa niečo zanedbá v reforme bezpečnostného sektora, tak často sa to odrazí na kolapse a problémoch pokiaľ ide o samotnú mierovú operáciu", uviedol Kubiš. Mali by tam byť "prediskutované otázky ako je spolupráca dohodou, spolupráca medzinárodných regionálnych organizácií, ale najmä spolupráca s prijímajúcou krajinou a s jej centrálnymi a miestnymi autoritami, pretože tie ju musia uplatňovať, a nakoniec ako je to prínosné pre občanov danej krajiny".

Podľa Kubiša sa otázke bezpečnostného sektora, ktorá je priamo alebo nepriamo zahrnutá v celom rade mierových operácií, často nevenuje potrebná pozornosť. Ako ukázala prax, tam kde vyjdú na povrch problémy s financovaním zo strany medzinárodného spoločenstva, s programom demobilizácie bojujúcich strán, okolo jednotnej ozbrojenej sily, armády, polície, demokratického riadenia alebo orientácie na pomoc udržania stability, ktoré je základom rozvoja štátu, sa jednoducho stáva, že skolabujú dokonca aj mierové sily alebo sa ich aktivity veľmi skomplikujú, skonštatoval minister.

Na následnom pracovnom obede slovenského ministra so všetkými členmi BR ako aj ďalšími vystupujúcimi hosťami sa rozoberala načrtnutá téma bezpečnostnej reformy, pričom špeciálna pozornosť sa venovala africkým problémom ako Dárfúr, Somálsko a ďalšie krízové oblasti.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Verdikt v kauze Jozefa T. a Boržu vynesie súd v polovici marca
<< predchádzajúci článok
Azerbajdžanec Ašot M. a spol. pred súdom za vraždu podnikateľa