Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

05. júna 2015

Branislav Delej odloží povinnosti lekára, na novú výzvu sa teší



Na snímke vedúci výpravy slovenských športovcov Branislav Delej počas tlačovej konferencie Slovenského olympijského výboru (SOV) k I. Európskym hrám v azerbajdžanskom Baku



Zdieľať
Na snímke vedúci výpravy slovenských športovcov Branislav Delej počas tlačovej konferencie Slovenského olympijského výboru (SOV) k I. Európskym hrám v azerbajdžanskom Baku Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 5. júna (TASR) - Uznávaný športový lekár Branislav Delej je už neodmysliteľnou súčasťou slovenských výprav na najväčších športových podujatiach. Na blížiacich sa 1. Európskych hrách v Baku sa však nebude tradične starať o zdravie reprezentantov, ale prvýkrát sa predstaví v úlohe vedúceho výpravy.


Touto funkciou ho poveril Výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (VV SOV) a podľa vlastných slov ju vníma ako obrovskú výzvu. "Prvýkrát nejdem ako vedúci lekár, ale na starosti budem mať celú výpravu. Tentoraz je to obrovská expedícia, ktorá má 179 športovcov a celkovo asi 250 ľudí. Mojou úlohou bude urobiť všetko pre výpravu, postarať sa o ňu, šťastne doviezť domov a verím, že aj s nejakými úspechmi. Takže je to naozaj náročná úloha a veľká zodpovednosť. Musím ale povedať, že sa teším, je to veľká výzva," uviedol v rozhovore pre TASR Delej.

Rekordná výprava prináša so sebou aj obrovskú mieru zodpovednosti, ani on preto nič nechce podceniť a na viac ako dvojtýždňové podujatie sa pripravuje dlhé mesiace. "Príprava trvá už takmer rok. Bol som aj osobne v Baku na stretnutí vedúcich výprav, pozreli sme si olympijskú dedinu a štadióny, ktoré boli dokončené už vo februári, keď som tam bol. Celá logistika prebieha dennou komunikáciou s organizátormi, mailovou či telefonickou."

Úloha vedúceho výpravy si vyžaduje celého človeka, preto sa Delej musel nateraz vzdať lekárskych povinností. "Vedúcim lekárom som poveril doktora Romana Fana, s ktorým chodíme spolu na olympiády. Je naozaj skúsený, vyzná sa vo svojej profesii a verím, že to zvládne," pokračoval dlhoročný odborník, ktorý však nepríde o úplný kontakt s kolegami z "brandže". "Ako vedúci výpravy budem mať pod sebou aj lekárov. Vždy budú v olympijskej dedine k dispozícii traja, ktorí budú mať podelené športy. Vzhľadom na to, že areál rýchlostných kanoistov je vzdialený 350 km, tam bude samostatný lekár a dvaja fyzioterapeuti. Celkovo je šesť lekárov vo výprave, ich počet sa odvíja od počtu športovcov. Tým, že ideme na tri týždne, prestriedajú sa. Najprv budú traja plus lekár v Mingačevire, ku koncu, keď bude menej športovcov, budú dvaja."

Ako účastník mnohých veľkých podujatí, vrátane (zimných) olympijských hier (Sydney 2000, Atény 2004, Peking 2008, Londýn 2012, Soči 2014), neraz aj on stál pri najväčších úspechoch slovenských športovcov. Prioritne sa vždy síce musí sústrediť na svoju prácu, no atmosféra nenecháva ani jeho chladným. "Určite si aj my odnášame športové zážitky, denne sa predsa pohybujeme na športoviskách a zanecháva to vo mne skutočne obrovský dojem," priznal Delej, ktorému športovci občas dali poriadne zabrať. "Čo si ako lekár pamätám najviac pracovná olympiáda bola tá v Aténach, kde sme boli len dvaja lekári. Dokopy tam bolo asi 96 športovcov, pracovali sme od rána šiestej do jednej v noci. Spali sme málo a roboty bolo veľa."

Baku síce predstavuje pre viacerých športovcov veľkú neznámu, podľa Deleja sa však nijako špeciálne pripravovať nemusia. "Prakticky aj moja misia, keď som tam bol, bola zameraná na skúmanie podmienok. Všetko naznačuje tomu, že je to príjemná krajina, časový posun je len plus tri hodiny, je tam vyššia vlhkosť vzduchu v porovnaní s našou krajinou, fúkajú silné vetry a teplota má byť okolo 32 stupňov. Netreba žiadne špeciálne aklimatizačné prípravy. Športy, ktoré prebehnú von, sa musia popasovať s tým vetrom, ale inak nič špeciálne športovcov nečaká ani nehrozí nebezpečenstvo."

Ako hovorí, z krajiny si odniesol pekné zážitky. "Mal som veľmi dobrý dojem a bol som príjemne prekvapený. Mesto je veľmi dobre vybudované, skvelá architektúra, úprimní, pohostinní a úslužní ľudia. Naozaj som mal z Baku veľmi dobrý pocit. Mesto je veľmi dobre vybudované. Leží na polostrove v Kaspickom mori. Všade vidieť ropné veže a už to svedčí o bohatstve. Športoviská sú veľmi dobre vybudované a sú vo veľmi dobrom stave. Organizátori sú väčšinou ľudia, ktorí pripravovali olympijské hry v Londýne. Sú to väčšinou Angličania, Austrálčania. Je vidieť, že organizačná činnosť a logistika celých hier je na veľmi vysokej úrovni."

Zo športovísk ho najviac oslovil Národný štadión s kapacitou 68.000 miest, na ktorom sa uskutočnia atletické disciplíny i oba ceremoniály a po podujatí bude slúžiť ako hlavný futbalový stánok. "Nádherným areálom je aj strelnica, ktorá je spojená pre guľové zbrane a aj pre skeet a trap. Hneď za ňou je areál pre horské bicykle, čiže v určitom momente môžete vidieť dva športy naraz. Štadióny boli veľmi zaujímavo umiestnené a okrem rýchlostnej kanoistiky sú sústredené na veľmi malom úseku. Z olympijskej dediny je najvzdialenejší asi 40 minút."

Delej ako bývalý cyklista a triatlonista má jasno, ktoré športy si určite nenechá ujsť. "Vždy som na cyklistike a triatlone. Inak mám rád aj tenis, ten tam však nie je. Nevynechám ani streľbu a určite pôjdem aj na rýchlostnú kanoistiku, kde očakávame nejakú medailu," dodal a verí, že Slováci získajú na hrách v Azerbajdžane asi päť cenných kovov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Wawrinka zabojuje o druhý grandslamový titul, postúpil do finále
<< predchádzajúci článok
atleticka-vyprava-baku-europske-hry