Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2015

Bratislava chce prilákať viac kongresových turistov, prijala pravidlá



Bratislava by sa mala stať atraktívnejším mestom pre kongresovú turistiku. Mesto sa ide totiž zamerať aj na tzv. kongresového turistu a viac podporovať, aby sa v Bratislave ...



Zdieľať
Foto: TASR
Bratislava 29. septembra (TASR) – Bratislava by sa mala stať atraktívnejším mestom pre kongresovú turistiku. Mesto sa ide totiž zamerať aj na tzv. kongresového turistu a viac podporovať, aby sa v Bratislave organizovali kongresové podujatia. Pravidlá ich podpory už minulý týždeň schválili aj bratislavskí mestskí poslanci.


S návrhom na vytvorenie pravidiel prišla šéfka mestskej komisie cestovného ruchu Soňa Svoreňová. Kongresové podujatia mesto dosiaľ podľa nej nepodporovalo systémovo a prichádzalo tak o najvýnosnejšie zdroje. Poslankyňa hovorí o podpore MICE turizmu (stretnutia, incentíva, konferencie, výstavy), kde je priemerná dĺžka podujatia štyri dni. "Voľnočasový turizmus je koncentrovaný na jarné a letné mesiace. MICE ho vhodne dopĺňa, keďže sa sústreďuje aj na jeseň, zimu, mimo hlavnej sezóny," vysvetľuje Svoreňová. Mesto tak má podľa nej šancu pri účinnej propagácii rozšíriť sezónu aj na január, február, marec či november a december, ktoré sú z hľadiska voľnočasového turizmu obdobím prakticky bez turistov. "Bratislava má tiež dobré predpoklady na rozvoj tohto turizmu vzhľadom na polohu v Európe. Takmer z každej európskej destinácie sa sem dá doletieť do dvoch hodín," dodáva Svoreňová.

Svoreňová tiež podotýka, že MICE podujatia prispievajú k podpore domácich podnikateľov, keďže jeho účastníkmi je solventná klientela. "Priemerná útrata na účastníka kongresu na deň bola vyčíslená na 350 eur. Pri štvordňovom podujatí tak dokáže podujatie s 200 návštevníkmi pridať do ekonomiky mesta 280.000 eur," vyčíslila poslankyňa. Kongresový turizmus tiež podľa nej funguje aj ako propagátor destinácie pre voľnočasový turizmus. Účastníci kongresov prichádzajú do destinácie v rámci plnenia svojich pracovných povinností, no doma môžu motivovať ďalších, aby Bratislavu navštívili vo svojom voľnom čase.

"Podujatia ale treba do daného mesta prilákať. Deje sa tak rôznymi stimulmi, finančnými, ale aj nefinančnými," vysvetľuje Svoreňová. Bratislavská organizácia cestovného ruchu (BTB) plánuje v tomto roku spracovať štúdiu o stimuloch, ktoré používajú iné mestá a ktoré môžu byť pre Bratislavu vhodné. Zatiaľ by sa však podľa Svoreňovej mali uplatňovať aspoň nefinančné stimuly.

Najjednoduchšou formou podpory je podľa Svoreňovej vystavenie tzv. listu podpory primátorom. "Mesto tým vyjadruje záujem a podporu organizátorom za to, že sa dané podujatie, ktoré by sa mohlo konať kdekoľvek v Európe, uskutoční v Bratislave," priblížila.

Poslanci tiež schválili, aby mesto prijímalo organizačný výbor alebo významných účastníkov kongresu v priestoroch Primaciálneho paláca, aby boli iniciátori kongresu a konferencie z radov vedcov morálne ocenení, aby mestské organizácie a podniky participovali na službách účastníkom kongresu, či aby boli pre služby kongresového a incentívneho cestovného ruchu sprístupnené reprezentačné mestské priestory.

Medzi pravidlami je aj osobné poďakovanie, prevzatie záštity nad podujatím, slávnostný otvárací príhovor k delegátom i priama účasť na kongrese. "Odporúčanou hranicou účastníkov kongresových podujatí za účasti primátora je kongresové podujatie so 150 účastníkmi s medzinárodnou účasťou, resp. podľa dôležitosti a medzinárodnej prestíže podujatia," uvádza sa v prijatých pravidlách.

BTB bude podľa pravidiel tiež rozvíjať Ambasador program na aktívne presadzovanie Bratislavy ako miesta stretávania sa významných vedeckých celosvetových autorít.

Koordinátorom podpory kongresových podujatí je kancelária primátora. Tá má podľa pravidiel postúpiť žiadosť od organizátora kongresu na posúdenie BTB, ktorá vypracuje stanovisko. Mesto by sa ním potom malo riadiť.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Extrémne horúčavy môžu podľa klimatológov ohroziť naše vodné zdroje
<< predchádzajúci článok
HRAŠKO: Minister Počiatek stavebný zákon nechcel schváliť,lebo bol zlý