Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. júla 2010

BRATISLAVA: Prehliadka Insita v národnej galérii



Východiskom zo samoty ale aj zrkadlom tvorivej radosti sú diela od 86 autorov insitného umenia - neprofesionálov tvoriacich ako profesionáli. ...



Zdieľať
bez nazvu Slovenská národná galéria

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Východiskom zo samoty ale aj zrkadlom tvorivej radosti sú diela od 86 autorov insitného umenia - neprofesionálov tvoriacich ako profesionáli. Od dnes ich verejnosti približuje 9. ročník medzinárodného Trienále insitného umenia v bratislavskom sídle Slovenskej národnej galérie (SNG). Až do 26. septembra si môžu návštevníci výstavy INSITA 2010 v Esterházyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra pozrieť prehliadku diel rozdelenú na niekoľko častí. Popri súťažnej sekcii je vystavená kolekcia textilného umenia, bábik a textilných objektov a minigaléria venovaná štvorici umelcov. Priestor dostali tiež kresby laureátky Grand Prix Insita 2007 Justyny Matysiak z Poľska. Insita púta pozornosť aj tým, že je jedinou výberovou výstavou svojho druhu vo svete. Ponúka autentické hodnoty neškoleného výtvarného prejavu - naivného umenia, art brut a umenia outsiderov, teda umenia, ktoré konvenciám a móde.

Výstava Textilné umenie na úvod predstavuje krehkú korálkovú maľbu z obdobia romantizmu od Sophie Bergerovej (Francúzsko) z roku 1828. O viac než storočie neskôr začala Rosina Baumgartner-Bäbler (Švajčiarsko) vyšívať obrazy kvetín, zvierat alebo krajiniek Glarnských Álp so zmyslom pre krásu a farbu. Patchwork 31 zarámovaných obrázkov od Emmy Widmer-Gassovej (Švajčiarsko) pripomína obrovský fotoalbum s veľkou mystickou scenériou. Meravé a takmer stredoveké vyšívané portréty od Milice Žarićovej (Srbsko) majú príťažlivosť detských obrazov. Elementárne mozaikové diela Elisabeth Allenovej (Veľká Británia) zobrazujú literárne, biblické a svetské motívy, poetické výjavy Petronële Gerlikiënëovej (Litva) sú zase oslavou prírody. Z vystavujúcich autorov je zaujímavý napríklad aj príbeh Adama Nidzgorskeho (Francúzsko), bývalého učiteľa jógy a športového trénera, ktorý vytvoril desiatku obrovských, naivných textilných malieb s tvárami, kde dominujú veľké, vystrašené oči. Helga Sophia Goetze (Nemecko), nadaná členka komunity Otta Muehla v 70. rokoch 20. storočia a verejne známa postava Berlína, vytvorila počas 20 rokov vyše 300 symbolických tapisérií. Kritizujú spoločnosť a zavádzajú novú morálku univerzálnej lásky. Priestor však dostali aj ďalší tvorcovia. Bábiky a trojdimenzionálne textilné objekty sú bežným znakom outsiderského umenia a art brut. Výstava predstavuje hermafroditné monštruózne bábiky od Miquela Amateho (Španielsko) a nahrubo zošité objekty Michela Nedjara (Francúzsko). Od Afroameričanky Ardelle Cornellovej pochádzajú malinké bábiky bábätiek, vytvorené obsesívne z kúskov sivých vojenských diek. Mikrotapisérie Sylvette Galmischeovej (Francúzsko), pretkané zvieratami, postavami a symbolmi, sú úplne slobodné a riadia sa len zákonmi poetickej improvizácie, kde nevedomie hrá významnú úlohu. Nezvyčajné stavy mysle, ktoré sa približujú vizionárskemu umeniu, dokumentujú príklady diel s elektrizačnými pramienkami farieb od Ofelie Valeirasovej (Argentína), rovnakom aj brikoláže kvetov Anny Zemánkovej (Česká republika) a takmer abstraktné výšivky Rosy Žarkichovej (Rusko).

Ďalšou časťou je Minigaléria, ktorú tvoria menšie kolekcie od štyroch umelcov. Sú v nej diela Ivana Rabuzina (1921 – 2008), najvýznamnejšieho chorvátskeho umelca s harmonickými, poetickými maľbami kvetov a krajiny. S minimalistickými kresbami interiérov, krajín a dopravných prostriedkov vystavuje nemecký zástupca art brut Robert Burda (1942). Predstavuje sa i Kashinath Chauhan (1966) z Indie, autor spontánnych, elementárnych figúr s mytologickými, hinduistickými námetmi. Minigalériu uzatvára tvorba anonymného nemeckého maliara s interpretáciami fantastických príbehov a rozprávok.

V súťažnej prehliadke je zastúpených 56 autorov z 20 krajín sveta v kategóriách naivné umenie, art brut a umenie outsiderov. Spoločným menovateľom ich tvorby je autenticita a absolútna sloboda prejavu. Túto sekciu Insity 2010 bude hodnotiť medzinárodná porota, ktorá určí laureáta Grand Prix Insity 2010.

Insitu pripravila kurátorka Katarína Čierna v spolupráci s medzinárodnou jury: Roger Cardinal (Veľká Británia), Katarína Čierna (Slovensko), Laurent Danchin (Francúzsko), Nico van der Endt (Holandsko), Monika Jagfeld (Švajčiarsko), Vladimír Kordoš (Slovensko) a Nina Krstić (Srbsko). Výstava je prístupná denne okrem pondelka od 10:00 do 17:30 a vo štvrtok až do 19:00. Viac o nej a o ďalších podujatiach národnej galérie možno nájsť na webstránke - http://www.sng.sk.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Organizátori Rock For People myslia ekologicky
<< predchádzajúci článok
V Bratislave vystúpi bubeník skupiny Ramones