Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2011

Bratislava sa dnes stane dejiskom výročného summitu V4



Bratislava sa dnes stane dejiskom summitu predsedov vlád krajín Visegrádskej skupiny (V4) v rámci svojho ročného predsedníctva v ...



Zdieľať
bratislava Pohľad na Dunaj a Bratislavský hrad.Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Bratislava sa dnes stane dejiskom summitu predsedov vlád krajín Visegrádskej skupiny (V4) v rámci svojho ročného predsedníctva v organizácii. Okrem zástupcov Českej republiky, Maďarska a Poľska pricestujú do hlavného mesta SR aj predsedovia vlád Nemecka, Rakúska a Ukrajiny. Summit sa uskutoční v deň 20. výročia vzniku tzv. Visegrádskej štvorky a jeho hlavnými témami bude maďarské predsedníctvo v Európskej únii, problémy v eurozóne a energetická bezpečnosť.


Radičová sa stretne aj Merkelovou

Slovenskú predsedníčku vlády Ivetu Radičovú (vpravo) privítala v Berlíne nemecká kancelárka Angela Merkelová (vľavo). Ilustračné foto SITA, APSlovensko bude na summite zastupovať predsedníčka vlády Iveta Radičová, Českú republiku premiér Petr Nečas, Maďarsko šéf tamojšej exekutívy Viktor Orbán a do Bratislavy sa chystá aj poľský premiér Donald Tusk. Radičová sa neskôr v rámci druhej časti summitu stretne aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, rakúskym spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom a ukrajinským premiérom Mykolom Azarovom.

Kľúčovým témami rokovania v rámci rozšíreného formátu V4 bude najmä energetická problematika, európska susedská politika a tzv. Východné partnerstvo, ako aj regionálna spolupráca v oblasti krízového manažmentu.

Slovensko predsedá skupine V4 od 1. júla 2010 do 30. júna 2011. Posledné stretnutie predsedov vlád krajín V4 sa uskutočnilo v Budapešti v júli 2010.

Ochranári chcú, aby premiéri V4 hovorili o životnom prostredí

Ochranári a občianski aktivisti vidia v dnešnom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) možnosť predostrieť svoje požiadavky na ochranu životného prostredia. Ako dnes informoval agentúru SITA predseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Tomáš Mikulec, toto občianske združenie vyzýva predsedníčku vlády Slovenskej republiky Ivetu Radičovú, aby počas stretnutia predsedov vlád krajín V4, Nemecka, Rakúska a Ukrajiny otvorila tému projektu Bratislava – Schwechat Pipeline. "Podľa nášho názoru je dôležité, aby predsedníčka vlády na tomto stretnutí premiérov jasne a priamo tlmočila svojmu rakúskemu kolegovi, že Slovenská republika sa nestotožňuje s trasou ropovodného prepojenia, ako navrhuje rakúska strana," zdôvodnil výzvu Mikulec. Podľa združenia toto ropovodné prepojenie z energetického hľadiska pre Slovensko nič nerieši. "Prepojenie sa nám zdá ako krátkozraké riešenie, ktoré môže ohrozovať vodné zdroje," tvrdí Mikulec a dodáva, že voda sa stáva strategickou surovinou 21. storočia.

Greenpeace vyzve premiérov k redukcii emisií

Aktivisti Greenpeace dnes zorganizovali protestnú akciu proti budovaniu ropovodu cez Žitný ostrov. V rámci nej pred budovou Transpetrolu v Bratislave vyliali ropu na maketu Žitného ostrova.Foto: SITA/Peter ŽákovičOrganizácia Greenpeace využíva bratislavský summit, aby vyzvala premiérov V4 na ochranu klímy a podporu vyššieho cieľa redukcie emisií v Európskej únii. "Podľa oficiálneho programu budú premiéri rokovať o energetickej bezpečnosti. Veríme, že energetická bezpečnosť a klimatické zmeny by sa mali považovať za úzko súvisiace problémy," povedala koordinátorka kampaní Greenpeace Andrea Zlatňanská. Všetky štyri krajiny Visegrádskej skupiny sú závislé od zahraničných dodávok zdrojov energie. V záujme zníženia našej závislosti je preto podľa organizácie dôležité začať s budovaním bezpečného a udržateľného energetického systému.

Aktivisti tiež vyzývajú premiérov, aby prediskutovali zvýšenie cieľa Európskej únie na redukcie emisií. Tento rok sa budú jednotlivé členské krajiny EÚ rozhodovať, či podporia zvýšenie cieľa redukcie emisií z 12 na 30 percent do roku 2020. Ochranári argumentujú, že niektoré štúdie už ukazujú, že znižovanie emisií by nemalo byť príťažou pre európsku ekonomiku. "EÚ môže dosiahnuť veľkú časť zníženia emisií so zápornými nákladmi, čiže prínos pre ekonomiku bude vyšší ako investície. Rovnako Visegrádsky región by mal túto otázku vnímať ako výzvu a šancu na trvalo udržateľné posilnenie jeho ekonomiky," dodala Zlatňanská.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo filipískom slume horelo, 10000 ľudí je bez domova
<< predchádzajúci článok
Svet oslavoval sviatok sv. Valentína