Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2013

Bratislava varuje vodičov, aby nechali autá domaKým situácia so snehom sa na východnom Slovensku upokojuje, vrtochy počasia pre zmenu pocítia hlavne obyvatelia západného Slovenska. Hlavné mesto vyzýva vodičov, ktorí v utorok plánujú cestu do ...Zdieľať
sneh BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Kým situácia so snehom sa na východnom Slovensku upokojuje, vrtochy počasia pre zmenu pocítia hlavne obyvatelia západného Slovenska. Hlavné mesto vyzýva vodičov, ktorí v utorok plánujú cestu do Bratislavy autom, aby ju prípadne odložili.


Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu 2. stupňa pred snežením a snehovými závejmi a jazykmi pre okresy Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Myjava, Skalica, Senica, Malacky, Pezinok, Senec a Bratislava. Nasnežiť tu môže 20 až 30 centimetrov.

Problémové úseky:

* Na cestách juhozápadného Slovenska sa vplyvom silného vetra tvoria snehové jazyky, ktoré sa priebežne odstraňujú, na miestach, kde prefukuje, môže byť cesta aj zľadovatená.

* Pozor si treba dať na miestami zľadovatený sneh na úsekoch ciest v okolí Tepličky nad Váhom, Stakčína, Medzilaboriec, Belej, Budatínu, Bytče.

* V oblasti Zálužia, Galanty, Lozorna a Závodu je pre silné sneženie obmedzená dohľadnosť na 100 m.

*Vplyvom silného bočného vetra sa na ceste I/67 v úseku Dobšínského kopca, na cestách v okresoch Martin, Turčianske Teplice tvoria snehové jazyky.

*Cesta II/533 Gemerská Poloma – Súľová a II/549 Úhornianske sedlo je uzavretá pre všetku dopravu.

*Na horskom priechode Šturec hrozí padanie lavín na vozovku.

* Pre vozidlá nad 10 m je po celú zimnú sezónu uzatvorený úsek cesty I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom a horské priechody Skýcov a Herlianske Sedlo.

V Bratislavskom kraji treba zvážiť cestu autom

Hlavné mesto vyzýva vodičov, ktorí v utorok plánujú cestu do Bratislavy autom, aby ju zvážili a ak je to možné, odložili. Uviedol to bratislavský hovorca Ľubomír Andrassy.

Podľa predpovede počasia môže počas dňa v Bratislavskom kraji výdatnejšie snežiť, výstrahu druhého stupňa pre túto oblasť vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Ten varuje aj pred tvorením snehových jazykov a závejov.

Cestári v Bratislave mali z pondelka na utorok rušnú noc, posýpať na celom území hlavného mesta museli trikrát, potrebné bolo aj odhŕňanie snehu. Od 4:00 ráno vyšlo do terénu aj 83 pracovníkov zimnej údržby, ktorí čistia zastávky mestskej hromadnej dopravy a chodníky.

Mechanizmy v noci na požiadanie Dopravného podniku Bratislava či polície lokálne čistili problematické miesta ako sú Kramáre, Koliba, Dlhé diely, či Dúbravka, informoval Andrassy. Mestská hromadná doprava nehlási výraznejšie zdržania, spoje môžu na niektorých miestach meškať od piatich do 15 minút, uviedla hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Agáta Staneková.

Povrch vozoviek

Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko vzniku poľadovice.

Takmer všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne mokrý. Na úsekoch D2 Lamač - Polianky, Bratislava - hranica s MR a D4 Jarovce - hranica s Rakúskom je miestami na vozovke vrstva čerstvého až kašovitého snehu do 2 cm.

Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je mokrý alebo pokrytý vrstvou čerstvého, prípadne kašovitého až utlačeného, miestami zľadovateného snehu do 3 cm, na vyššie položených cestách najmä nižších tried do 4-5 cm, miestami až do 5 - 10 cm.

Horské priechody sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, prípadne kašovitého až utlačeného snehu do 3 cm, na HP Veľké Pole, Grajnár, Huty a Hriňová do 4 - 5 cm, HP Súľová do 5 - 10 cm. Na HP Cukmantel a Zbojská sa miestami vyskytuje zľadovatený sneh do 4 - 5 cm. Horské priechody Havran, Javorník, Vyšehrad, Kremnické Bane, Soroška, Pusté Pole, Branisko, Ďurďošík a Dargov majú povrch vozoviek mokrý.

Informoval o tom servis Slovenskej správy ciest

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA žiadajú Rusko, aby zrušilo embargo na americké mäso
<< predchádzajúci článok
Eurozóna zvažuje ohraničiť pomoc pre banky