Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

04. februára 2011

Bratislavský kraj podporí projekt Stratené mesto



Bratislavský samosprávny kraj podporí projekt Revitalizácia historickej pamäti - Stratené mesto. Agentúru ...



Zdieľať
freso Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.Ilustračné foto SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) - Bratislavský samosprávny kraj podporí projekt Revitalizácia historickej pamäti - Stratené mesto. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Ako potvrdil predseda kraja Pavol Frešo, pôjde o virtuálne oživenie v minulosti zničenej časti Bratislavy s pôvodným názvom Podhradie. Spoluprácu kraja na projekte potvrdil Frešo na stretnutí s izraelským ministrom Yossim Peledom a izraelským veľvyslancom na Slovensku Alexandrom Ben-Zvivom. Iniciátorom projektu je Izraelská obchodná komora na Slovensku.


Na zbúrané Podhradie sa bude spomínať aj v električke
Ako Tyšlerová ďalej uviedla, súčasťou projektu bude aj pripomenutie si dôležitých historických udalostí, ktoré viedli k zbúraniu veľkej časti historického centra Bratislavy. Práve túto zbúranú mestskú časť Podhradia nazvali Strateným mestom. Pripomínať históriu mesta má v budúcnosti aj električka historickej pamäti. Jej trasa povedie od hrobky Chatama Sofera popri Dunaji po Nábreží armádneho generála L. Svobodu popod Nový most na Rázusovo a Vajanského nábrežie. Odtiaľ pôjde cez Šafárikovo námestie, Štúrovu ulicu, Kamenné námestie, Námestie SNP, Župné námestie, popod tunel opäť k hrobke. V električke nainštalujú na oknách premietacie plochy, ktoré účastníkom jazdy zobrazia Stratené mesto. Uvidia napríklad stratenú siluetu ulíc Zuckermandlu, Vydrice, Rybné námestie, búranie synagógy, ale aj ukážky z okupácie Bratislavy vojskami tzv. spriatelených armád v roku 1968, ako aj zábery z masovej demonštrácie občanov v novembri 1989.

V rámci projektu koncom roka 2010 vydali aj trojjazyčnú publikáciu Stratené mesto s DVD s fotografiami a filmovými snímkami.

Podľa župana je dôležité, aby sme si pripomenuli, že na území Bratislavy boli významné historické stavby, ako napríklad Synagóga, ktoré boli súčasťou života tohto mesta. Frešo verí, že sa do projektu zapoja aj ďalšie dotknuté samosprávy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruský minister rozzúril Japonsko. Navštívil Kurily,
<< predchádzajúci článok
Vykrádači bytov skončili v rukách polície