Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

26. júna 2012

Bratislavský kraj vylúčil ropovod cez Žitný ostrov



Existuje uznesenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), v ktorom poslanci jednoznačne vylúčili vedenie ropovodu Bratislava – Schwechat cez Žitný ostrov. "Voda je pre nás ...



Zdieľať
ropovod zitny ostrov BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Existuje uznesenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), v ktorom poslanci jednoznačne vylúčili vedenie ropovodu Bratislava – Schwechat cez Žitný ostrov.


"Voda je pre nás skutočne strategická surovina a nemôžeme súhlasiť s tým, aby územie, kde je kvalitný vodný zdroj, bolo ohrozené ropovodom," povedal v utorok na tlačovej besede v Bratislave podpredseda BSK Martin Berta.

V súvislosti s plánovanou cyklotrasou cez ostrov Sihoť sa BSK s predstaviteľmi občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov zhodli na tom, že kraj síce projekt cyklotrás podporuje, ale na druhej strane považuje ostrov Sihoť za veľmi kvalitný vodný zdroj.

„O našej podpore svedčí aj náš územný plán a generel dopravy, v rámci ktorého kreslíme cyklotrasy a venujeme tomu patričnú pozornosť aj finančné prostriedky. Čo sa však týka cyklotrasy prepojenia Karlovej Vsi s Devínom až na moravskú cyklotrasu, kreslíme v našom územnom pláne 200-metrový koridor, v rámci ktorého treba nájsť riešenie, kadiaľ by cyklotrasa mala ísť,“ uviedol Berta.

Jedným z navrhovaných riešení je podľa neho aj ostrov Sihoť, pričom však v žiadnom prípade nebudú súhlasiť s tým, aby došlo k ohrozeniu významného vodného zdroja. „Preto je potrebné hľadať optimálne riešenie tak, aby na jednej strane neboli cyklisti ohrození dopravou, ako to v súčasnosti je, na strane druhej, aby bol vodný zdroj ochránený,“ dodal podpredseda BSK.

Podľa predsedu združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Tomáša Mikulca v utorok združenie absolvovalo dve významné stretnutia. Jedno na pôde Ministerstva životného prostredia SR, druhé na pôde Bratislavského samosprávneho kraja. „Výsledok stretnutia s ministerstvom je stále rovnaký, pretože sme sa zhodli na tom, že voda by mala byť strategickou surovinou a prioritná by mala byť jej ochrana,“ informoval Mikulec.

V súvislosti s petíciou za ochranu ostrova Sihoť, pod ktorú združenie stále získava podpisy, Mikulec poznamenal, že už prekročili hranicu dvetisíc podpisov. „Plánujeme získať päťtisíc podpisov, no nevylučujem viac, aby mala petícia výpovednú hodnotu,“ dodal predseda združenia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Majiteľovi autoservisu v Nitre ukradla odťahovka auto
<< predchádzajúci článok
Novela odradí rodičov od krúžkov, tvrdia Obyčajní ľudia