24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

03. marca 2021

Brazílska mutácia koronavírusu je dôvod na obavy. Uniká protilátkam a zvyšuje riziko reinfekcie



S pokračujúcou pandémiou koronavírusu sa začali objavovať nové mutácie.



Zdieľať
Brazílska mutácia koronavírusu je dôvod na obavy. Uniká protilátkam a zvyšuje riziko reinfekcie

Tie sú infekčnejšie ako pôvodný vírus a takisto spôsobujú závažnejší priebeh ochorenia COVID-19.

Pre odborníkov sú tieto varianty veľkou výzvou. Dôležité je zistiť, ako sa mutácie správajú, aké riziko predstavujú a či budú proti nim zaberať vakcíny.

Brazílska mutácia P.1

Vedci skúmajú brazílsku mutáciu nového koronavírusu s označením P.1, ktorá sa objavila po prvý raz koncom minulého roka. Vírus sa začal vo veľkej miere šíriť v novembri v meste Manaus, kde vyvolal rekordný nárast prípadov.

Dopomôcť k tomu malo aj to, že je oveľa nákazlivejší. Ďalším dôležitým faktorom je, že P.1 dokáže napadnúť ľudí, ktorí majú vybudovanú imunitu po predchádzajúcej infekcii vírusom.

Laboratórne výskumy ukázali, že P.1 dokáže znížiť ochranný účinok čínskej vakcíny, ktorú v súčasnosti používajú v Brazílii. Autori štúdie uviedli, že nálezy na bunkách v laboratóriu sa nemusia vždy preniesť do reálneho sveta. Dodali, že túto mutáciu ešte dostatočne nepoznajú a stále ju skúmajú.

Upozorňujú však, že ju treba brať vážne. „Je na mieste, aby sme sa obávali P.1 a informácie o ňom nám k tomu dávajú dôvod,“ povedal epidemiológ William Hanage z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Čo pomôže?

P.1 sa naďalej šíri v Brazílii a našli ho už v ďalších 24 krajinách. Medzi nimi sú aj Taliansko, Belgicko, Švajčiarsko, Francúzsko, Holandsko, Portugalsko, Veľká Británia, Írsko alebo Španielsko.

Spoluautorom nového výskumu je virológ Nuno Faria z Imperial College London. Podľa neho by ľudia mali zdvojnásobiť doterajšie opatrenia, ktoré zaviedli v boji proti šíreniu vírusu.

Rúška a sociálny odstup môžu zabrať proti P.1. Takisto vakcíny môžu spomaliť jeho šírenie. „Hlavné posolstvo je, že musíme čo najskôr urýchliť očkovanie. Musíte byť jeden krok pred vírusom,“ povedal.

Reinfekcia

Vedci sledovali šírenie koronavírusu v dvojmiliónovom meste Manaus. Po aprílovom vrchole sa prípady začali pomaly znižovať, z čoho usúdili, že obyvatelia mohli nadobudnúť kolektívnu imunitu. Po analýze krvných vzoriek zistili, že sa v meste nakazili vírusom takmer tri štvrtiny ľudí.

No koncom roka 2020 sa začal opäť zvyšovať počet infikovaných. „Bolo tu oveľa viac prípadov ako počas predchádzajúceho vrcholu koncom apríla. To bolo pre nás veľkou záhadou,“ uviedol Faria.

V Británii sa v tom čase objavila nová mutácia vírusu. Faria spolu s tímom začali so sekvenovaním genómu v meste Manaus s cieľom nájsť možné nové varianty koronavírusu.

Britská mutácia B.1.1.7 sa objavila v iných častiach Brazílie, no nie v Manaus, kde namiesto toho odhalili úplne nový variant. Ten v januári objavili aj u štyroch turistov, ktorí sa vrátili do Japonska a ochoreli.

Väčšia infekčnosť

Vďaka ďalšiemu výskumu zistili, že rovnako ako B.1.1.7 dokáže v priemere infikovať viac ľudí ako iné varianty vírusu. Podľa doterajších informácií je 1,4 až 2,2-krát viac infekčnejší ako iné mutácie.

Dokáže sa tiež vyhnúť protilátkam z iných variantov. Autori uviedli, že spomedzi 100 ľudí, ktorí sa v meste infikovali vírusom po druhý raz, bol P.1 príčinou v 25 až 61 prípadoch.

Zistili to na základe experimentu, ktorý odhalil, že účinnosť protilátok ľudí po prekonaní COVID-19 bola po ďalšej infekcií variantom P.1 šesťkrát menšia oproti iným typom vírusu.

Nie je všemocný

Tento variant sa však nedokáže úplne vyhnúť imunitnej reakcii. Naše telo produkuje protilátky, ktoré zabraňujú vírusu napádať bunky. Produkuje tiež T-lymfocyty, ktoré ničia infikované bunky s cieľom zastaviť schopnosť vírusu vytvárať svoje ďalšie kópie.

V rámci prevencie voči infekcii musia protilátky obsadiť kľúčové oblasti na spike proteíne. Mutácie v týchto častiach môžu znížiť účinok protilátok.

Oproti tomu T-bunky sú účinné v akejkoľvek časti spike proteínu, takže pre vírus je oveľa náročnejšie mutovať a odolávať účinku T-buniek. „Nie je možné, aby tieto varianty unikli T-bunkám,“ uviedla Shane Crotty z La Jolla Institute for Immunology v Kalifornii.

Odolnosť voči čínskej vakcíne

Počas brazílskeho experimentu tím testoval protilátky u ôsmich ľudí, ktorí dostali čínsku vakcínu CoronaVac. Zistili, že protilátky vyprodukované po očkovaní boli menej účinné v zastavení P.1.

Faria upozornil, že tieto laboratórne výsledky ešte nemusia jednoznačne znamenať, že v realite bude vakcína menej účinná. Očkovacie látky môžu zabezpečiť veľmi silnú ochranu pred P.1, i keď vyprodukované protilátky nie sú až také silné.

A aj keď sa tomuto vírusu podarí infikovať zaočkovaných ľudí, budú zrejme chránení pred závažným priebehom ochorenia COVID-19.

Odborníci sa však obávajú, že ak by sa variant P.1 a jemu podobné začali veľmi rýchlo šíriť, pandemická situácia by sa výrazne zhoršila.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/brazilska-mutacia-koronavirusu-je-dovod-na-obavy-unika-protilatkam-a-zvysuje-riziko-reinfekcie-cl750944.html