Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. augusta 2015

Brazílskeho predsedu dolnej komory parlamentu obvinili z korupcie



Brazílsky generálny prokurátor obvinil vo štvrtok z korupcie predsedu dolnej komory brazílskeho parlamentu (Poslaneckej komory Národného Kongresu) Eduarda Cunhu a senátora a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Brazília 21. augusta (TASR) - Brazílsky generálny prokurátor obvinil vo štvrtok z korupcie predsedu dolnej komory brazílskeho parlamentu (Poslaneckej komory Národného Kongresu) Eduarda Cunhu a senátora a bývalého prezidenta Fernanda Collor de Mella. Podľa prokuratúry sa podieľali na rozsiahlej, vyše 10 rokov trvajúcej korupcii v štátnom ropnom podniku Petrobas, v ktorej boli údajne zaplatené miliardové úplatky, uviedla tlačová agentúra AP.


Prokurátor na oboch podal vo štvrtok žalobu pred najvyšším súdom krajiny, ako vyžaduje zákon u zvolených štátnych predstaviteľov, informovala tlačová agentúra DPA.

Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Cunha, bývalý spojenec brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej, z ktorého sa stal jej politický súper, prevzal úplatky v celkovej výške 40 miliónov dolárov v súvislosti so štátnym podnikom Petrobas a porozdeľoval ich niekoľkým ďalším ľuďom, uviedla tlačová agentúra Estadao.

V tej istej kauze bol obvinený aj bývalý brazílsky prezident pôsobiaci v rokoch 1990-1992, terajší senátor Fernando Collor de Mello. Collor bol prvým slobodne zvoleným prezidentom Brazílie po takmer 30 rokoch vojenskej diktatúry, ale v roku 1992 sa po obvinení Senátom z korupcie vzdal funkcie. Bol odsúdený a súd mu zakázal zastávať počas ôsmich rokov akúkoľvek volenú politickú funkciu. Do politiky sa vrátil až v roku 2006.

Obaja, Collor aj Cunha, vo štvrtok pred reportérmi obvinenia popreli.

Rozličné firmy, vrátane najväčších stavebných spoločností v Brazílii, údajne zaplatili miliardy dolárov úplatkov, aby získali lukratívne zákazky od Petrobasu. Prezidentke Dilme Rousseffovej priťažuje skutočnosť, že v čase, keď k tomu malo dôjsť, bola ministerkou energetiky a predsedala dozornej rade Petrobasu. Hoci táto ekonómka a politička popiera, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľala na korupcii, vyšetrovanie sa dostalo do jej tesnej blízkosti a došlo k zatknutiu niektorých vedúcich predstaviteľov jej Strany pracujúcich.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nezamestnanosť v okrese Dunajská Streda je pod slovenským priemerom
<< predchádzajúci článok
Predčasné voľby v Grécku nebudú mať vplyv na záchranný program