Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. februára 2019

Brexit bez dohody bz zrazil český hrubý domáci produkt o 10 miliárd KčPri najhoršom variante odchodu Británie z Európskej únie bez dohody by ročný hrubý domáci produkt Česka klesol o 10 miliárd Kč (387,06 milióna eur) a tržby českých firiem ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Praha 11. februára (TASR) - Pri najhoršom variante odchodu Británie z Európskej únie bez dohody by ročný hrubý domáci produkt Česka klesol o 10 miliárd Kč (387,06 milióna eur) a tržby českých firiem by sa znížili o 30 miliárd Kč. Uviedla to v analýze poradenská firma Deloitte.


Z jednotlivých odvetví by brexit negatívne ovplyvnil najmä automobilový priemysel. Pokles tržieb by ale pocítili aj firmy v ostatných odvetviach spracovateľského priemyslu, obchodné firmy a letecké spoločnosti.

Spoločnosť Deloitte, ktorej výsledky zverejnil server Novinky.cz, skúmala štyri možné scenáre brexitu. Najväčšie riziko pre českú ekonomiku by predstavoval variant bez dohody. Ten by podľa analýzy znamenal pokles českého HDP o viac než 0,2 %, čo je 10 miliárd Kč.

Dosť vysoké straty by priniesol aj variant takzvanej priemernej obchodnej dohody - zhruba 6 miliárd Kč. V prípade dvoch optimistických scenárov by boli straty menšie než 0,05 % HDP.

Analýza brala do úvahy iba dôsledky brexitu prostredníctvom zahraničného obchodu, nie dôsledky prostredníctvom investícií, migrácie či celkovej nálady na trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Barnier: Mayová musí objasniť, ako chce postupovať vo veci brexitu
<< predchádzajúci článok
Pompeo avizuje väčšiu prítomnosť USA v strednej Európe

Brexit bez dohody bz zrazil český hrubý domáci produkt o 10 miliárd Kč - diskusné fórum čitateľov