Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2019

Brexit: Systém uznania britských odborných kvalifikácií sa môže zmeniť



Doklady o vzdelaní nadobudnuté v Spojenom kráľovstve na účely ďalšieho štúdia budú uznávané aj po brexite, píše webová stránka Ministerstva školstva, vedy, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
 
Londýn/Bratislava 10. marca (TASR) - Doklady o vzdelaní nadobudnuté v Spojenom kráľovstve na účely ďalšieho štúdia budú uznávané aj po brexite, píše webová stránka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.


"Oblasť školstva je plne v kompetencii členských štátov EÚ," uviedol tlačový odbor ministerstva a dodal, že v tejto oblasti sú rôzne medzinárodné dohovory, ktoré majú uľahčiť vzájomné uznávanie dosiahnutého stupňa vzdelania.

Rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní na pokračovanie v štúdiu, t.j. na akademické účely, umožňuje žiadateľom pokračovať v štúdiu alebo použiť rozhodnutie na iné účely (ak potrebujú dokladovať dosiahnutú úroveň vzdelania), ale na základe tohto rozhodnutia nie sú oprávnení na výkon regulovaného povolania, spresňuje tlačový odbor MŠVVaŠ.

Uznávanie odborných kvalifikácií na úrovni EÚ podľa tlačového odboru upravuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/8/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií.

"Smernica rozoznáva dva postupy. Pri automatickom systéme bola zosúladená minimálna odborná príprava pre sektorové regulované povolania (lekár, zubný lekár, farmaceut, sestra, pôrodná asistentka, veterinárny lekár a architekt)," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru.

Druhý systém je všeobecný systém, ktorý sa aplikuje na ostatné regulované povolania, pri ktorých neprišlo k zosúladeniu minimálnych požiadaviek. Tento postup sa aplikuje na odborné kvalifikácie získané v tretích štátoch - v prípade výkonu regulovaného povolania v SR, opisuje tlačový odbor.

Spojené kráľovstvo má EÚ opustiť 29. marca. Ak dovtedy britský parlament neschváli dohodu o odchode, Británia sa stane treťou krajinou a na jej území sa prestane uplatňovať primárne a sekundárne právo EÚ, vysvetľuje web MŠVVaŠ.

"Spojené kráľovstvo v pozícii tretieho štátu stratí benefity, ktoré mu vyplývali z pozície členského štátu, a to najmä systém automatického uznávania odborných kvalifikácií upravených smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES," uvádza ministerstvo a zdôrazňuje, že doklady o odbornej kvalifikácii nadobudnuté v Británii sa na území Slovenskej republiky budú uznávať po preskúmaní splnenia kvalifikačných požiadaviek stanovených na výkon regulovaného povolania v SR.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v januári vyzvalo občanov Slovenska, ktorí kvalifikáciu v odboroch lekár, zubný lekár, farmaceut, pôrodná asistentka a sestra zodpovedná za všeobecnú starostlivosť získali v Británii, aby si v prípade, že niekedy v budúcnosti mienia vykonávať zdravotnícke povolanie na území Slovenskej republiky, podali do 29. marca žiadosť o uznanie kvalifikácie na príslušný kompetentný orgán SR.

"Po tomto termíne pre nich budú platiť pravidlá pre uznanie kvalifikácie, ako keby získali vzdelanie mimo Európskej únie v prípade, ak Veľká Británia opustí EÚ bez uzavretia dohody o vystúpení," doplnila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Brexit podľa webstránky MŠVVaŠ neovplyvní ani postupy v oblasti uznávania dokladov na účely pokračovania v štúdiu a iné účely.

"Uznanie dokladu o maturitnej skúške alebo inej záverečnej skúške, vydaného zahraničnou strednou školou, a dokladu o vzdelaní, vydaného zahraničnou základnou školou na účely pokračovania v štúdiu alebo iné účely - s výnimkou uznania odbornej kvalifikácie - je v zmysle § 36 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v kompetencii príslušného okresného úradu odboru školstva v sídle kraja," uvádza ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Brexit: O technických záležitostiach informujú diplomati na webe (10. 3. 2019)
 Bloomberg: Mayová zvažuje odloženie odchodu Británie z EÚ (26. 2. 2019)
 Guardian: Brexit by mohol byť odložený až na rok 2021 (24. 2. 2019)
 Londýn v prípade tvrdého brexitu zaručí práva občanov vybraných krajín (11. 2. 2019)
 Medzi krajinami, ktoré má tvrdý brexit postihnúť najsilnejšie, je i SR (11. 2. 2019)
 Britský parlament bude hlasovať o brexitovom pláne B (29. 1. 2019)
 Macron neverí v nové rokovania o brexitovej dohode (16. 1. 2019)
 DOLNÁ SNEMOVŇA BRITSKÉHO PARLAMENTU NESCHVÁLILA DOHODU O BREXITE (15. 1. 2019)
 Dvadsať vecí, ktoré by ste mali vedieť o brexite (15. 1. 2019)
 The Sun: Mayová bude presadzovať druhé hlasovanie o dohode o brexite (15. 1. 2019)



nasledujúci článok >>
WHO: Víťazstvo nad ebolou závisí od zlepšenia miestnej infraštruktúry
<< predchádzajúci článok
Väzni prezidentských kandidátov spoznali z televízie a rozhlasu