Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Bridlicový plyn je pre Európu veľkou výzvou



Nie len pre snahu znížiť ceny plynu, ale predovšetkým pre potrebu zabezpečiť stabilitu a vyššiu energetickú bezpečnosť dodávok primárnych energetických surovín sa členské štáty EÚ vzhľadom na ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 31. marca (WBN/PR) - Nie len pre snahu znížiť ceny plynu, ale predovšetkým pre potrebu zabezpečiť stabilitu a vyššiu energetickú bezpečnosť dodávok primárnych energetických surovín sa členské štáty EÚ vzhľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine začali opäť intenzívnejšie obzerať po nových zdrojoch energie. Jednu z možností na zníženie závislosti od ruských energetických zdrojov ponúka využitie bridlicového plynu, ktoré na americkom kontinente v poslednej dekáde zaznamenalo obrovský rozmach a úplne zmenilo regionálny energetický mix. Tento trend bude pokračovať – ako potvrdil Timothy R. Carr, profesor pre energetiku z West Virginia University, od roku 2003 sa počet zariadení na ťažbu bridlicového plynu po celej krajine zvýšil až na približne 50 000, čo radikálne znížilo ceny všetkých energetických surovín, najmä zemného plynu. V súčasnosti je priemerná cena plynu v USA tri až štyri razy nižšia ako v EÚ. Konzervatívne odhady hovoria, že vďaka produkcii bridlicového plynu sa USA už v roku 2020 stanú čistým exportérom plynu. Ako uviedol profesor Carr, najväčšiu výzvu pre USA momentálne predstavuje otázka ako čo možno najrýchlejšie a najvýhodnejšie vyviezť prebytočné množstvá bridlicového plynu.


O ťažbe bridlicového plynu v EÚ, prípadne jeho dovoze z USA sa hovorilo aj na štvrtom sektorovom stretnutí odborníkov, ktoré sa uskutočnilo ako súčasť prvej fázy projektu TTIP – Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícií: Jedinečná príležitosť na rast firiem na Slovensku (?). Ročný projekt realizuje Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Veľvyslanectvom USA na Slovensku od septembra 2013. Keďže podľa súčasne platnej legislatívy môžu USA exportovať energetické zdroje len do krajín, s ktorými majú uzatvorené dohody o voľnom obchode, účinným impulzom vedúcim k urýchleniu celého procesu a diverzifikácii zdrojov surovín by mohli byť práve rokovania o obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA.

"Americký bridlicový plyn je pre európsky priemysel veľkou výzvou," povedala Lívia Vašáková, ekonomický radca zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Riešenie energetickej bezpečnosti je v každom prípade jednou z top priorít EÚ. Aj preto Európska rada nedávno vyzvala Európsku komisiu, aby do júna tohto roka vypracovala plán na zvýšenie energetickej bezpečnosti, ktorý by mal zahŕňať oblasti ako energetická efektívnosť, diverzifikácia dodávok, rozvoj infraštruktúry a využívanie domácich zdrojov. "Európska komisia vzhľadom na zvyšovanie konkurencieschopnosti a vyššiu bezpečnosť dodávok neodmieta žiaden zdroj energie, vrátane bridlicového plynu. Samozrejmým predpokladom je dodržanie príslušných environmentálnych štandardov najmä v oblasti ochrany vôd," dodala Lívia Vašáková. Podľa odhadov sa v Európe nachádza 16 biliónov m³ bridlicového plynu, avšak potenciál ekonomickej ťažby je nejasný. "Aj v optimálnom scenári ťažby bridlicového plynu v EÚ nebude možné vykryť celú spotrebu plynu v EÚ a rozhodne nie v blízkej budúcnosti. Aj preto má Európska komisia záujem o uvoľnenie reštrikcií pri dovoze bridlicového plynu z USA, k čomu by mohla prispieť aj dohoda o transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií."

Čo sa týka reálneho využitia plynu z bridlíc, na Slovensku sme na úplnom začiatku. Ako povedal Henrich Krejčí, vedúci útvaru energetického práva, regulácie a verejných záležitostí z SPP, v súčasnosti nie sú zmapované jeho zdroje a už vôbec nie efektívnosť a vplyv prípadnej ťažby na životné prostredie. "Pokiaľ ide o dovoz bridlicového plynu z USA na Slovensko, akýkoľvek pozitívny prínos je založený na tom, akým spôsobom ho dostaneme cez Atlantik a ďalej do vnútrozemia," doplnil Kristián Takáč, zástupca spoločnosti RWE Slovensko. V prípade Slovenska je v prvom rade dôležité zlepšiť plynové prepojenia, aby mohlo profitovať z výhod prípadného dovozu amerického plynu. Pozitíva dovozu plynu z bridlíc sa môžu na Slovensku prejaviť nielen v poklese cien, ale predovšetkým v tlaku na konkurencieschopnosť, vďaka ktorému by lokálni dodávatelia museli zásadne zmeniť ponuku pre odberateľov, aby sa naďalej udržali na trhu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Portugalsko vlani znížilo schodok v rozpočte na 4,9 % HDP
<< predchádzajúci článok
Veľká noc nemusí byť len o ťažkých jedlách