Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. januára 2013

Británia odmieta Argentíne vrátiť Falklandy



Britský premiér David Cameron vo štvrtok odmietol opakovanú výzvu argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej na vrátenie sporných Falklandských ostrovov Argentíne. Cameronov hovorca ...



Zdieľať
falklandy LONDÝN 3. januára (WEBNOVINY) - Britský premiér David Cameron vo štvrtok odmietol opakovanú výzvu argentínskej prezidentky Cristiny Kirchnerovej na vrátenie sporných Falklandských ostrovov Argentíne.


Cameronov hovorca povedal, že 3000 obyvateľov ostrovov má "jasnú túžbu zostať Britmi" a bude mať šancu vyjadriť svoj názor na politický status ostrovov nazývaných v Argentíne Malvíny v referende, ktoré sa uskutoční 10. a 11. marca.

Argentínska prezidentka zaslala vo štvrtok britskému premiérovi Davidovi Cameronovi otvorený list, v ktorom ho žiada o navrátenie sporných Falklandských ostrovov. V liste, ktorý publikovali viaceré argentínske denníky, Kirchnerová uviedla, že ostrovy v južnom Atlantiku boli "násilne odtrhnuté od Argentíny pred 180 rokmi v nehoráznom príklade kolonializmu 19. storočia".

"Odvtedy Británia, koloniálna mocnosť, odmieta vrátiť tieto územia Argentínskej republike, čím jej bráni obnoviť svoju teritoriálnu integritu," napísala prezidentka. Kirchnerová v liste tiež uviedla, že Valné zhromaždenie OSN prijalo v roku 1965 rezolúciu, v ktorej považuje záležitosť za "prípad kolonializmu" a vyzvalo Britániu a Argentínu, aby o sporných ostrovoch rokovali.

Napätie medzi Britániou a Argentínou sa zvýšilo v roku 2012 v čase 30. výročia krátkej, no krvavej vojny, v ktorej zomrelo 255 britských a 649 argentínskych vojakov. Cameron počas júnového stretnutia lídrov krajín G20 v Mexiku odmietol o suverenite ostrovov rokovať. Vo svojom vianočnom posolstve Cameron obvinil Kirchnerovú, že uberá 3000 obyvateľom právo rozhodnúť o svojej vláde a z podkopávavania ich ekonomiky.

Falklandy objavil v roku 1592 britský moreplavec John Davis, postupne ich však kolonizovali Francúzi, Španieli a následne Argentínčania. Británia nad ostrovmi prevzala kontrolu v roku 1833. Argentína tento krok nikdy neuznala a v roku 1982 sa rozhodla územie obsadiť. Napätie začalo opäť narastať v roku 2010, keď Británia umožnila ťažobným spoločnostiam hľadať potenciálne ložiská ropy vo falklandských vodách. Organizácia Spojených národov vyzvala Britov, aby zvážili dekolonizáciu sporného územia, tí to však odmietli.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objem vkladov v gréckych bankách opäť stúpol
<< predchádzajúci článok
Sýrski povstalci bojujú o strategické letiská na severe