Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. februára 2015

Británia zvažuje zavedenie nového trestného činu za daňové úniky



Logo banky HSBC, archívne foto



Zdieľať
Logo banky HSBC, archívne foto Foto: TASR/AP
Londýn 22. februára (TASR) - Britské ministerstvo financií v dôsledku daňového škandálu okolo banky HSBC zvažuje zavedenie nového trestného činu, ktorý má obmedziť daňové úniky. S odvolaním sa na nemenovaný zdroj na ministerstve financií o tom informovala agentúra Reuters.


Švajčiarska banka HSBC pomáhala svojim klientom vyhýbať sa plateniu daní a pripustila zlyhanie pri dodržiavaní pravidiel, keď pomáhala bohatým klientom zatajiť milióny dolárov. Tento prípad sa dostal do centra politických debát ani nie tri mesiace pred voľbami.

Minister financií Danny Alexander uviedol, že skutkovou podstatou nového trestného činu bude okrem iného napomáhanie k ekonomickej kriminalite, napríklad vo forme pomoci pri daňových únikoch. Firmy, ktoré pomôžu inej osobe pri daňovom úniku, dostanú rovnaký finančný trest ako tí, čo sa tohto činu dopustili. Minister dúfa, že nové opatrenia budú zavedené ešte pred májovými voľbami. Pokiaľ sa to nepodarí, opatrenie sa stane súčasťou volebného programu jeho strany.

Daňové úniky sú v Británii nelegálne a novela trestného zákona explicitne uvedie, že tohto trestného činu sa dopustí aj ten, kto k nemu napomôže. Existujú pritom aj legálne daňové úniky, ktoré sa zvyknú označovať ako optimalizácia daní. Umožňujú daňovníkom využívať medzery v zákone s cieľom znížiť daňovú povinnosť.

"Ide o jasný trestný čin. Ak niekto pomôže inému vlámať sa do vášho domu, skončí vo väzení ako spolupáchateľ. Rovnaký princíp by mal platiť aj v prípade osoby, ktorá napomáha k daňovému úniku," povedal Alexander vo vyhlásení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MOST-HÍD: Slovensku chýba aktuálna bezpečnostná stratégia
<< predchádzajúci článok
Parlament bude v marci rokovať o novele zákona o ochrane spotrebiteľa