Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. septembra 2017

Briti nadbiehajú Belgičanom ponukou stíhačiek Eurofighter Typhoon



Bojová stíhačka Eurofighter Typhoon



Zdieľať
Bojová stíhačka Eurofighter Typhoon Foto: TASR/AP
Brusel 8. septembra (TASR) - Britská vláda navrhuje Belgicku "globálne partnerstvo" pri výrobe bojových lietadiel, ak sa Belgičania rozhodnú nahradiť svoje zastarajúce stíhačky F-16 britskými bojovými lietadlami Eurofighter Typhoon. Uviedla to dnes britská veľvyslankyňa v Bruseli Alison Roseová.


Podľa správy tlačovej agentúry Belga veľvyslankyňa upozornila, že ak britský výrobca BAE Systems získa dôležitú zákazku v Belgicku, je ochotný investovať v tejto krajine do dvoch "výrobných centier" - jedného so sídlom vo Flámsku a druhého vo Valónsku.

"Veríme, že náš návrh na zaistenie bezpečnosti a obrany Belgicka prostredníctvom lietadiel Eurofighter Typhoon je najkomplexnejším riešením," vyhlásila britská diplomatka len niekoľko hodín po uzavretí verejnej súťaže, ktorú v marci vyhlásila federálna vláda na nákup 34 stíhacích bombardérov.

Belga upozornila, že po tom, ako z hry vypadol americký výrobca lietadiel Boeing a tiež švédska agentúra pre vývoz zbraní FMV, ktorú riadi švédske ministerstvo obrany, Belgicko si musí vybrať z dvoch zostávajúcich ponúk. Na jednej strane je americká spoločnosť Lockheed Martin so stíhačkou F-35 Lightning II a na strane druhej britské ministerstvo obrany ponúkajúce lietadlá typu Eurofighter, ktoré sú výsledkom "európskej spolupráce".

Na "európskosť" Eurofighterov Typhoon stavila aj veľvyslankyňa Roseová s argumentom, že pre Belgičanov sa črtá možnosť "jedinečného partnerstva". Ak vláda v Bruseli uprednostní britské lietadlá, podľa jej slov sa v najbližších desaťročiach dostane k medzinárodnému programu, ktorý predstavuje základ pre väčšinu európskej flotily stíhacích lietadiel - čo znamená vyše 500 strojov v najmenej šiestich európskych krajinách.

Táto ponuka pre Belgičanov znamená nielen nové pracovné príležitosti v dvoch navrhovaných výrobných centrách, ale aj transfer pokročilých technológií, práv duševného vlastníctva a znalostí do belgického priemyslu, dodala Roseová. Okrem toho už okolo 200 belgických firiem partnersky spolupracuje s konzorciom Eurofighter, čo každý rok vytvára obrat okolo 600 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým predsedom strany #SIEŤ je Ivan Zuzula
<< predchádzajúci článok
Francúzsky koncern PSA údajne tiež manipuloval s emisiami