Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. septembra 2005

Briti sa môžu zdrogovať ako koneUžívanie ketamínu - anestetika s halucinogénnymi účinkami určeného pôvodne pre kone - si získava v Británii čoraz väčšiu popularitu ako tzv. tanečná droga extáza.Zdieľať
Drogu, ktorú ako prvú začali užívať v kluboch pre gayov, možno bežne kúpiť v ôsmich z 15 sledovaných britských miest za cenu pohybujúcu sa od 15 do 50 libier za gram. 
Podľa Paula Hurda z nottinghamskej agentúry Compress pre boj s drogami ketamín pomaly zaberá miesto obľúbenej tanečnej drogy extáza. „Spolu s inými drogami ketamín užívajú ľudia zo stredných vrstiev, ktorí sa cez víkend radi zabavia, ale počas týždňa musia chodiť do práce.“ Autori štúdie zistili, že cena extázy klesla - o.i. aj preto, lebo ľudia začali dávať prednosť ketamínu. „Zbadáte ich ľahko: netancujú, ale sedia a vegetujú,“ vysvetlil Neil Venables, špecialista na drogy z Birminghamu. Konzumenti ketamínu tvrdia, že po jeho užití majú halucinácie a zážitky akoby z iného sveta, súčasne však na sebe zaznamenávajú aj tri dni trvajúce výpadky pamäte. Ketamín  totiž poškodzuje mozog. Poradný orgán britskej vlády pre zneužívanie drog odporučil zaradiť ketamín medzi kontrolované drogy.  
(TASR, Londýn)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Saunou proti vtáčej chrípke
<< predchádzajúci článok
Maďarsko nepodporí dvojaké občianstvo

Briti sa môžu zdrogovať ako kone - diskusné fórum čitateľov