Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2016

Britské finančné spoločnosti zaplatili dane 84,79 miliardy eur



Britské finančné spoločnosti zaplatili za minulý fiškálny rok, ktorý sa skončil 31. marca 2016, dane vo výške 71,4 miliardy libier (84,79 miliardy eur). To je o 7,4 % viac ako ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 6. decembra (TASR) - Britské finančné spoločnosti zaplatili za minulý fiškálny rok, ktorý sa skončil 31. marca 2016, dane vo výške 71,4 miliardy libier (84,79 miliardy eur). To je o 7,4 % viac ako rok predtým. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila korporácia firiem z londýnskej finančnej štvrte - City of London Corporation.


Najviac peňazí odviedli do štátnej pokladnice banky a poisťovne. Spoločne sa podieľali 11,5 % percentami na celkovom výbere daní v predchádzajúcom finančnom roku 2015/16.

Tieto čísla len podčiarkli význam finančného sektora pre britskú ekonomiku, na čo opakovane poukázali aj zástupcovia firiem zo City. A tento argument použili aj pri lobovaní a vyzvali vládu, aby im po brexite zabezpečila prístup na jednotný európsky trh, tzv. pasové práva.

Len banky zo City zaplatili v sledovanom období na daniach 34,2 miliardy GBP. V tomto čísle je započítaný aj príjem z výberu tzv. bankovej dane vo výške 3,4 miliardy GBP. Túto špeciálnu daň zaviedla vláda v roku 2010 v reakcii na hnev verejnosti, ktorú pobúril fakt, že kabinet musel zachraňovať banky pred krachom z peňazí daňových poplatníkov. Odvtedy bola táto daň osemkrát zvýšená.

Britský minister financií Philip Hammond a minister pre brexit David Davis začiatkom týždňa ubezpečovali riaditeľov významných bánk ako sú HSBC či Goldman Sachs, že sa budú snažiť dosiahnuť pre banky čo najlepšiu možnú dohodu v rámci rokovaní o brexite. Podľa novín Daily Telegraph však zároveň uviedli, že finančný sektor nemôže očakávať špeciálny prístup.

Guvernér centrálnej banky (Bank of England) Mark Carney zase pre televíznu stanicu Channel 4 News povedal, že vláda by sa mala pokúsiť dohodnúť sa s Európskou úniou (EÚ) na tzv. prechodnom období, aby pomohla firmám preklenúť čas od vystúpenia Británie z EÚ po uzavretie nových obchodných zmlúv so štátmi na kontinente.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tisíce právnikov protestovali v Tunisku proti novým daniam
<< predchádzajúci článok
Riaditeľ protokolu českého prezidenta končí, z funkcie rezignoval