Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. júna 2015

Britské úrady plánujú nové pravidlá pre maklérov a dílerov



Britské regulačné úrady v reakcii na sériu škandálov a miliardových pokút tento týždeň zverejnia svoje plány zamerané na zlepšenie správania hráčov na finančných trhoch. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn 7. júna (TASR) - Britské regulačné úrady v reakcii na sériu škandálov a miliardových pokút tento týždeň zverejnia svoje plány zamerané na zlepšenie správania hráčov na finančných trhoch. Informovala o tom agentúra Reuters.


Bank of England, ministerstvo financií a regulačný úrad Financial Conduct Authority (FCA) zverejnia svoje odporúčania, ktorých základom sa stala analýza správania a činnosti devízových, dlhopisových a komoditných trhov. "Určite povie podstatné veci o rozsahu regulácie pre niektoré triedy investícií, ktoré historicky neboli veľmi regulované," povedal výkonný riaditeľ FCA a spoluautor analýzy Martin Wheatley.

Analýza sa zameria na spôsob zvýšenia štandardov pre správanie dílerov bánk, odporučí prísnejšie sankcie a poskytne trhom podrobnejšie definície toho, čo je považované za prijateľné obchodné praktiky.

Predstavitelia finančného sektora očakávajú, že analýza prevezme aj niektoré z ich nápadov, napríklad, princíp "zhnitého jablka", čo v praxi bude znamenať väčšie ťažkosti nečestných maklérov získať prácu v inej banke. Niektorí predpokladajú vytvorenie nezávislej organizácie. Tá sa bude podieľať na nových pravidlách pre trhové metódy a presadzovať globálny kódex, na ktorom už pracujú niektoré centrálne banky.

Wheatley poukázal, napríklad, na potrebu jasnejšej definície toho, čo je ešte legitímne investovanie na trhoch a čo je už nevhodné zneužívanie informácií v prospech bánk či dílerov na úkor ich klientov. Očakávajú sa aj pravidlá, ktoré určia, kedy je prijateľný tzv. posledný pohľad (last look), čiže odvolanie transakcie na devízových trhoch na poslednú chvíľu.

Podľa Wheatleyho vzhľadom na globálny charakter devízových, komoditných a dlhopisových trhov je nevyhnutná medzinárodná podpora, aby sa odporúčania naozaj dostali do praxe. Ako uviedol nemenovaný zdroj, nie je vylúčené, že britské úrady uložia dodatočné kapitálové poplatky bankám, ktoré ich odporúčania neuplatnia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nočná záchranná akcia na Liptovskej Mare mala šťastný koniec
<< predchádzajúci článok
Letecký útok v Jemene koaličných síl si vyžiadal najmenej 20 obetí