Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. januára 2013

Britský premiér Cameron nečakane priletel do Líbye



Britský premiér David Cameron vo štvrtok nečakane priletel do Líbye. Urobil tak len niekoľko dní po tom, ako britské ministerstvo zahraničných vecí svojich občanov varovalo, aby opustili ...



Zdieľať
david cameron TRIPOLIS 31. januára (WEBNOVINY) - Britský premiér David Cameron vo štvrtok nečakane priletel do Líbye.


Urobil tak len niekoľko dní po tom, ako britské ministerstvo zahraničných vecí svojich občanov varovalo, aby opustili líbyjské mesto Bengází aj celú východnú časť krajiny.

Cameron pristál na letisku v hlavnom meste Tripolis o 11. hodine miestneho času. Spolu s líbyjským ministrom vnútra Ašúrom Švajelom potom odcestoval do miestnej policajnej akadémie, kde sa zúčastnil na slávnostnej ceremónii s miestnymi policajtmi.

Britský premiér bude v Líbyi rokovať aj s miestnymi predstaviteľmi, podľa agentúry AFP najmä o bezpečnostných otázkach. Podľa Cameronovej kancelárie je cieľom cesty "ubezpečiť, že Veľká Británia podporuje zmeny v Líbyi," napísala Downing Street na svojom profile prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Briti upozornili svojich občanov na zvýšené bezpečnostné riziko v Líbyi ešte minulý týždeň. Tripolis však informoval, že na to neexistuje žiaden dôvod. Oficiálnym zdôvodnením britského varovania bola "špecifická a bezprostredná hrozba pre obyvateľov Západu" v líbyjskom meste Bengází, ktoré by mali britskí občania okamžite opustiť.

Londýn nespresnil, čo je dôvodom tejto mimoriadnej výzvy a nešpecifikoval ani to, čo presne hrozí Britom. "Nie je žiaden dôvod na takéto varovanie," vyhlásil námestník líbyjského ministerstva zahraničia Abdalláh Massúd. Priznal, že v Bengází sú síce bezpečnostné problémy, no ministerstvo nemá žiadne informácie o špecifickej hrozbe či útoku.

Médiá špekulujú, že za britskou výzvou, ku ktorej sa neskôr pridali aj ďalšie krajiny Európskej únie, je intervencia Francúzska v africkom Mali. V súčasnosti tam stále prebiehajú boje medzi vládou a islamistickými povstalci. Moslimskí extrémisti pritom pôsobia aj v Líbyi a hrozí preto, že za akciu v Mali by sa mohli obyvateľom západných krajín pomstiť.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemci ostanú v Afganistane dlhšie, bude ich menej
<< predchádzajúci článok
Francúzsko prikázalo obchodom a úradom v noci zhasnúť