Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2015

Britský premiér je znepokojený politickou krízou v Severnom Írsku



Na archívnej snímke britský premiér David Cameron



Zdieľať
Na archívnej snímke britský premiér David Cameron Foto: TASR/AP
Londýn/Belfast 10. septembra (TASR) - Britský premiér David Cameron vyjadril dnes vážne znepokojenie nad politickou krízou v Severnom Írsku, kde vražda spájaná s rozpustenou Írskou republikánskou armádou (IRA) ohrozuje ďalšie pôsobenie tamojšej spoločnej vlády uninonistov a nacionalistov.


Agentúra Reuters uvádza, že terajšia kríza je najhoršou svojho druhu v Severnom Írsku za posledných viac ako desať rokov a centrálna britská vláda by mohla pozastaviť činnosť vedenia v Belfaste. Podľa nemenovanej hovorkyne, ktorú cituje Reuters, je Cameron "touto situáciou vážne znepokojený" a Londýn by si želal, aby "všetci politici v Severnom Írsku spolupracovali na budovaní lepšej budúcnosti pre túto krajinu".

Britský premiér zvažuje "ďalšie kroky", pričom je v kontakte so severoírskymi politikmi, uviedla hovorkyňa.

Politická kríza v Severnom Írsku vypukla po tom, ako v súvislosti s vraždou v radoch bývalých príslušníkov IRA v stredu zadržali vysokopostaveného člena strany Sinn Féin, niekdajšieho politického krídla tejto organizácie.

Demokratická unionistická strana (DUP), ktorá je najväčším probritským politickým zoskupením v Severnom Írsku, požaduje od Londýna dočasné pozastavenie činnosti provinčného parlamentu.

Líder DUP Peter Robinson dnes oznámil odchod z funkcie severoírskeho premiéra. Spolu s ním odchádzajú z vlády aj takmer všetci ministri za jeho stranu.

Súčasné rozdelenie moci medzi protestantskou väčšinou a katolíckou menšinou v Severnom Írsku stanovila mierová dohoda z roku 1998. Tá v zásade ukončila vyše 30 rokov násilia v Severnom Írsku medzi prevažne katolíckymi írskymi nacionalistami, ktorí sa usilujú o spojenie britskej provincie s Írskou republikou, a prevažne protestantskými unionistami, ktorí chcú zostať súčasťou britského kráľovstva.

Severoírsky parlament prerušil svoju činnosť naposledy v roku 2002, na čo znepriateleným táborom trvalo päť rokov, kým sa dokázali dohodnúť na pokračovaní v spolupráci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Maďarsku sa v pondelok začnú manévre NATO za účasti siedmich štátov
<< predchádzajúci článok
Fínsko chce zvýšiť dane bohatým, aby pokrylo výdavky na utečencov