21. novembra 2005

Bronz povzbudí partiu

Bátory po tretí raz na stupňoch

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ivan Bátory odštartoval olympijskú sezónu vo Svetovom pohári FIS fantastickým spôsobom a v pretekoch v nórskom Beitostölene na 15 km klasicky obsadil tretiu
priečku za dvojicou domácich bežcov - prekvapujúcim víťazom Torom Arnem Hetlandom a druhým Jensom Arnem Svartedalom. Bátory vyrovnal najlepšie umiestenie v kariére, keď
v minulosti sa na stupeň víťazov prebojoval už dvakrát - vo švédskej Kirune (27. novembra 1997) a vo švajčiarskom Davose (15. decembra 2001). Ďalší dvaja Slováci v pretekoch skončili až na chvoste štartového poľa - aktuálna slovenská jednotka Martin Bajčičák obsadila 60.
priečku (+2:10,2 min) a Michal Malák dobehol 79. (+4:19,0) z 82 štartujúcich.

Rozhovor s trénerom bežcov Ivanom Hudačom

Po tom, ako ste vynechali prvé preteky Svetového pohára v Düs-seldorfe, jeden z trojice vašich zverencov, Ivan Bátory, v sobotu skončil v Beitostölene na 15 km klasicky na výbornom 3. mieste. Čakali ste taký dobrý výsledok.
- Úprimne poviem, že bronz
a šesťdesiat bodov do svetového rebríčka je aj pre mňa príjemným prekvapením. Ivan pritom vyhral aj prémiu päťtisíc švajčiarskych frankov. Dobrý výsledok v našich prvých pretekoch sezóny je aj psychickým povzbudením pre celú partiu. V prípade Bajčičáka sme zrejme netrafili tie správne lyže, aj preto ten jeho horší výsledok.
Ako sa vyvíjala situácia na trati?
- Ivan mal štartové číslo 47
a v popredí sa udržoval na všetkých medzičasoch. Na prvom medzičase na 1,6 km bol dvadsiaty, ale iba so stratou okolo desať sekúnd. Postupne sa však predieral dopredu a na priebežnú tretiu priečku sa dostal už v polovici pretekov a potom dokonca atakoval druhé miesto.
Došli potom Bátorymu sily?
- Ani nie, jednoducho, lepšie finišoval Nór Svartedal. Tretie miesto si Ivan udržal rovnomernou jazdou. Pomohla mu k tomu aj dobrá spolupráca s Estóncom Maeom.
Zrejme sa na tomto výsledku podieľala aj dobrá informovanosť o dianí na trati.
- Pokiaľ ide o Bátoryho, fungovala tak ako má. Ale pokiaľ ide
o Bajčičáka a Maláka, to už také bezchybné nebolo. Na krátkom okruhu sa v niektorých úsekoch nahromadili pretekári s rôznymi časmi, jednoducho sa to nedalo stíhať, počítače boli preťažené. Podobné problémy mali aj kolegovia z iných tímov.
A pokiaľ ide o trať a ostatný servis?
- Trať Bátorymu sadla, navyše, mal perfektne navoskované lyže, ktoré mu išli rýchlo najmä v zjazdoch, v stúpaniach trochu strácal. Servismani výborne zapracovali. Vyrovnal sa aj s náročnou traťou, na ktorej bol striedavo umelý
a prirodzený sneh, ktorý museli pred pretekmi dovážať.
V uplynulej sezóne dosiahol Bátory najlepší výsledok, 6. miesto, na SP v Gällivare. Potom však už o ňom nebolo veľa počuť. Poučili ste sa z toho?
- Sobotňajší výsledok nepreceňujeme, budeme pokračovať
v naplánovanej príprave, využívať čas na regeneráciu. Musím zaklopať, zatiaľ sú chlapci zdraví, to je ďalší predpoklad k ďalším úspechom, ktoré by sme chceli dosiahnuť v olympijskej sezóne.
V sobotu, po pretekoch, mali ešte chlapci regeneráciu a v nedeľu sme si zbalili kufre a odcestovali do fínskeho Kuusama, kde je počas nadchádzajúcej soboty ďalšie podujatie Svetového pohára, beh na 15 km klasicky. Čakala nás dlhá cesta, vyše tisíc kilometrov.