Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2014

Brusel nezablokoval návrh EK na pestovanie modifikovanej kukurice 1507



Rada EÚ pre všeobecné záležitosti dnes v Bruseli neprijala návrh Európskej komisie na autorizáciu pestovania geneticky modifikovanej kukurice známej ako kukurica 1507. Uviedol to ...



Zdieľať
Foto: TASR/František Iván
Brusel 11. februára (TASR) - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti dnes v Bruseli neprijala návrh Európskej komisie na autorizáciu pestovania geneticky modifikovanej kukurice známej ako kukurica 1507. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík. Podpredseda EK Maroš Šefčovič spresnil, že to neznamená zákaz pestovania tejto kukurice, ale že členské štáty samy rozhodnú, či ju budú alebo nebudú pestovať.


Doteraz bolo v priestore EÚ povolené pestovať iba jeden typ geneticky modifikovanej kukurice - Monsanto 810. Šefčovič upozornil, že spor v EÚ o kukuricu 1507 trvá už vyše šesť rokov, pričom komisia presadzuje možnosť jej pestovania aj na základe nedávneho rozhodnutia Súdneho dvora EÚ.

Javorčík upozornil, že táto otázka bola dnes jednou zo zásadných tém rokovania Rady ministrov, pričom aj dnešná debata ukázala, že téma geneticky modifikovaných organizmov (GMO) je v EÚ veľmi kontroverzná.

Slovenský diplomat spresnil, že väčšina národných delegácií dnes hlasovala proti autorizácii tejto kukurice, avšak našli sa aj niektoré krajiny, napríklad zo severu Európy, ktoré hlasovali za možnosť jej pestovania, pričom ďalšie krajiny sa zdržali hlasovania.

"Výsledok hlasovania je taký, že rada neprijala rozhodnutie. Slovensko sa zaradilo do skupiny krajín, ktoré boli proti autorizácii geneticky modifikovanej kukurice," uviedol Javorčík. To podľa neho znamená, že teraz sa podľa procesných pravidiel k slovu opäť dostane Európska komisia, pretože ministri nezaujali jednoznačné odmietavé stanovisko.



Proti pozícii EK sa podarilo zozbierať iba 210 hlasov z počtu 260 hlasov potrebných na kvalifikovanú väčšinu rady. Stačilo by, aby sa krajiny ako Fínsko a Švédsko, bez veľkej tradície pestovania kukurice, pripojili k táboru, kde bolo aj Slovensko, a komisia by návrh musela stiahnuť.

Slovenský eurokomisár zastupujúci pozíciu EK vysvetlil, že ak sa Rada ministrov neohradí kvalifikovanou väčšinou proti návrhu komisie, tak exekutíva EÚ nemá inú možnosť, ako pokračovať s autorizáciou tejto kukurice.

Šefčovič však upozornil, že komisia má k dispozícii viacero posudkov Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Tieto vedecky potvrdili, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre zdravie občanov ani pre poľnohospodárske zvieratá, pre ktoré sa tento typ kukurice používa ako krmivo alebo prídavok do krmiva. Okrem toho sa táto kukurica už dlhší čas dováža do EÚ, najmä z Južnej Ameriky.

"Na základe hlasovania rady budú mať členské krajiny EÚ slobodu voľby, to znamená, že sa budú môcť slobodne rozhodnúť, či chcú takúto kukuricu pestovať alebo nie," uviedol Šefčovič.

To znamená, že pestovanie kukurice 1507 nebude v EÚ zakázané a bude záležať na každom členskom štáte, ako sa ďalej rozhodne.

Genetická modifikácia kukurice 1507 z dielne americkej firmy DuPont Pioneer je navrhnutá tak, aby plodina produkovala pesticíd, ktorý je toxický pre hmyzích škodcov a aby bola odolná proti látke glufosinát amónny. Tento herbicíd bude v EÚ zakázaný od roku 2017 vzhľadom na svoju toxicitu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vysielateľ Markíza-Slovakia dostal pokutu 4000 eur, Ringier 500 eur
<< predchádzajúci článok
Ľ. VÁŽNY: Čoskoro spresníme sumu nových eurofondov pre samosprávy