Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2012

Brusel odsúhlasil vodárenský projekt na Orave za miliónyEurópska komisia schválila projekt Oravskej vodárenskej spoločnosti, ktorý má zabezpečiť zber a čistenie odpadových vôd pre osem obcí oravského regiónu. Ako informoval agentúru SITA ...Zdieľať
cisticka voda BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Európska komisia schválila projekt Oravskej vodárenskej spoločnosti, ktorý má zabezpečiť zber a čistenie odpadových vôd pre osem obcí oravského regiónu.


Ako informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano, projekt v hodnote 87,8 mil. eur spĺňa všetky podmienky Operačného programu Životné prostredie v rámci Ministerstva životného prostredia SR. Príspevok únie z Kohézneho fondu predstavuje 52,2 mil. eur a ďalších 9,2 mil. eur pribudne zo štátneho rozpočtu SR.

Ide už o piaty veľký vodárenský projekt, ktorý Brusel odsúhlasil Slovensku. Projekt umožní kanalizáciu odpadových vôd približne 18-tisícom novonapojených obyvateľov zo siedmich obcí. Konkrétne ide o napojenie obcí Vavrečka, Hruštín, Zákamenné, Novoť, Oravská Polhora, Rabča a Sihelné na čistiareň odpadových vôd (ČOV) Námestovo.

Tú vybudovali v rámci prvej etapy projektu Orava. Projekt zabezpečí pripojenie na verejnú kanalizáciu minimálne 85 percentám existujúcich producentov a vybuduje sa približne 127 kilometrov kanalizácie, 15 čerpacích staníc a deväť kilometrov výtlačného kanalizačného potrubia.

Slovensko získava z eurofondov na zásobovanie vodou, kanalizáciu a čistenie odpadových vôd desiatky miliónov eur. Brusel už v uplynulých mesiacoch odsúhlasil vodárenský projekt na hornej Nitre za 102 mil. eur, projekt trenčianskych vodárov za vyše 83 mil., projekt Považskej vodárenskej spoločnosti za 66 mil. eur, tiež projekt skupinovej kanalizácie Ružomberok a ČOV Liptovské Sliače.

Ten predložila Vodárenská spoločnosť Ružomberok v celkovej hodnote 26,7 mil. eur. Projekty pomáhajú napĺňať záväzok SR voči Európskej únii, zabezpečiť kanalizáciu pre obce a mestá nad 2 000 obyvateľov do roku 2015.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Petržalke opäť padne železná opona
<< predchádzajúci článok
Prezident odobril zmeny pri úveroch i nájomných vzťahoch

Brusel odsúhlasil vodárenský projekt na Orave za milióny - diskusné fórum čitateľov