Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2013

Brusel predpovedá Slovensku jednopercentný rast



Slovenské hospodárstvo v tomto roku porastie o 1 %. Predpovedá to v aktuálnej jarnej prognóze Európska komisia, ktorá tak ešte mierne znížila svoj odhad z februára tohto roka o 0,1 ...



Zdieľať
nbs BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) - Slovenské hospodárstvo v tomto roku porastie o 1 %.


Predpovedá to v aktuálnej jarnej prognóze Európska komisia, ktorá tak ešte mierne znížila svoj odhad z februára tohto roka o 0,1 percentuálneho bodu.

V roku 2014 by mal podľa odhadov Bruselu hospodársky rast na Slovensku opäť zrýchliť na 2,8 %. Aj v tomto prípade pristúpila komisia k miernej revízii prognózy smerom nadol o 0,1 percentuálneho bodu. Vlani pritom hospodárstvo stúplo o 3,2 %.

Dôvodom spomalenia rastu ekonomiky Slovenska v tomto roku je podľa Európskej komisie pretrvávajúci slabý domáci dopyt vyplývajúci zo situácie na trhu práce a takisto pokles externého dopytu zo strany tradičných obchodných partnerov. Brusel však očakáva postupné zotavovanie hospodárstva od druhej polovice tohto roka. Ekonomiku by malo podporiť obnovenie súkromných investícií a opätovný rast zahraničného dopytu, ktorého náznaky ukazujú mesačné indikátory nových objednávok v priemysle.

Spolu s pomalším hospodárskym rastom komisia očakáva aj spomalenie rastu spotrebiteľských cien z vlaňajších 3,7 % na tohtoročných 1,9 %. V roku 2014 by mal rast cien zrýchliť iba mierne na 2 %. Cenový vývoj bude vyplývať aj zo situácie na trhu práce, ktorá sa výrazne zrejme nezlepší a nepodporí tak rast domáceho dopytu. Miera nezamestnanosti by totiž v tomto roku mala stúpnuť na 14,5 %. Pokles sa očakáva o rok neskôr na 14,1 %.

Európska komisia je však optimistickejšia, čo sa týka očakávaného vývoja verejných financií. Najnovšie totiž verí slovenskej vláde, že sa jej podarí stlačiť deficit verejných financií v tomto roku na maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu. Ešte vo februári pritom počítala s deficitom na úrovni 3,3 % výkonu ekonomiky. Brusel totiž už započítal aj konsolidačné opatrenia avizované vládou v marci. Tie sa majú sústrediť na znižovanie výdavkov, šetrenie v zdravotníctve a dodatočné príjmy z dividend. Ďalšie príjmy majú pochádzať z predaja telekomunikačných licencií a z opatrení spojených so strategickými zásobami ropy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa súdu spálenie vlajky Európskej únie bol len priestupok
<< predchádzajúci článok
Slovák zadržaný v Londýne pre terorizmus pôjde pred súd